Aktualności

Podsumowanie miesiąca Listopad 2021

Listopad 2021 to miesiąc obfitujący w wydarzenia. Zamieszanie na granicy, nowe warianty choroby i szalejąca inflacja. To nasza codzienność.

Pikieta pracowników handlu. „Nie chcemy być niewolnikami europejskich korporacji”

Pracownicy takich supermarketów, jak Carrefour, Lidl, Biedronka, Pepco, czy Makro przyjechali z całej Polski, by wziąć udział w pikiecie, która odbyła się dziś w Warszawie. Jej przyczyną były niskie wynagrodzenia i zbyt mała liczba pracowników zatrudnionych w sklepach wielkich sieci handlowych.

Więcej na ten temat: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2021/11/08/pikieta-pracownikow-handlu-nie-chcemy-byc-niewolnikami-europejskich-korporacji/

Dialog w Pałacu Prezydenckim w sprawie systemu wynagradzania nauczycieli

W odpowiedzi na prośbę przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy 15 listopada br. prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami rządu i oświatowej Solidarności na temat realizacji porozumienia z 7 kwietnia 2019 r. dotyczącego m.in. zmian w systemie wynagradzania i poprawy warunków pracy nauczycieli.

Więcej na ten temat: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2021/11/16/dialog-w-palacu-prezydenckim-w-sprawie-systemu-wynagradzania-nauczycieli/

Wypadki przy pracy

W pierwszym kwartale tego roku na Dolnym Śląsku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił 953 jednorazowe odszkodowania na łączną kwotę 7,7 mln zł. Było to o ponad milion zł. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. kiedy do Zakładu wpłynęły 1164 wnioski w efekcie czego wypłaconych zostało 6,6 mln zł.

Więcej na ten temat: http://solidarnosc.wroc.pl/wypadki-przy-pracy/

Skończyć z pracą “na czarno”

Od 1 stycznia 2022 roku pracodawcy przyłapani na nielegalnym zatrudnianiu zapłacą podatek od wynagrodzenia za pracę na czarno lub części wynagrodzenia wypłacanego “pod stołem”. Przypisany zostanie im również dodatkowy przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia – niezależnie od tego, czy faktycznie i w jakiej wysokości wypłacali wynagrodzenie.

Więcej na ten temat: http://solidarnosc.wroc.pl/skonczyc-z-praca-na-czarno/

Mniej zwolnień L4

Pandemia nie wpłynęła w znaczący sposób na liczbę dni chorobowych u pracowników. Z danych ZUS wynika, że w pierwszym kwartale br. lekarze wystawili 5,2 mln zwolnień, czyli o 17 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Więcej na ten temat: http://solidarnosc.wroc.pl/mniej-zwolnien-l4/

Z nami będziesz najbezpieczniejszy

a sentencja rzymskiego poety Owidiusza świetnie oddaje ideę konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”. Uroczysta gala odbyła się 18 listopada br. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko przyznała 9 nagród dla najlepszych pracodawców z całego kraju w trzech kategoriach zatrudnienia.

Więcej + fotorelacja: http://solidarnosc.wroc.pl/z-nami-bedziesz-najbezpieczniejszy/

Decyzja Parlamentu Europejskiego po myśli związkowców

W dniu 25 listopada Parlament Europejski przegłosował mandat do prac nad dyrektywą o adekwatnym wynagrodzeniu minimalnym w UE. Oznacza to, że coraz bliżej do rozpoczęcia trialogu, czyli procesu uzgodnień między Parlamentem, Komisją Europejską a Radą na temat ostatecznego kształtu dyrektywy.

Więcej na ten temat: http://www.solidarnosc.krakow.pl/?q=node/2331

Obchody 40. rocznicy strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej

W czwartek 25 listopada 2021 r. w Szkole Głównej Służby Pożarniczej zorganizowano obchody na okoliczność 40. rocznicy strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej (WOSP).

Więcej na ten temat: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=31732

Układy zbiorowe pracy mają przyszłość!

„Przyszłość Układów Zbiorowych Pracy” – pod taką nazwą 25 listopada br. odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach. Patronat medialny nad wydarzeniem objął „Tygodnik Solidarność”.

Zaproszenie na konferencje przyjęli m.in. naukowcy i związkowcy. I tak do Katowic przybyli: Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Marek Bogusz, przewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”, Jacek Strączyński, przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”, prof. dr hab. Marcin Zieleniecki, prof. dr hab. Jan Wojtyła, mgr Małgorzata Szczęsny.

Więcej na ten temat: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=31727

Wznowienie wart przy grobie Patrona Solidarności

Informujemy, że od 2022 roku zostaną wznowione Warty przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie przy kościele p.w. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

Wszelkich informacji udziela Aleksander Piwoński, Krajowy Koordynator NSZZ „Solidarność” przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

tel. 501-746-795

e-mail: alek.piwonski@gmail.com

Tarcza antyinflacyjna

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej ogłosił wprowadzenie Tarczy antyinflacyjnej.

 – Jednym z głównych założeń rządu jest poprawianie sytuacji finansowej obywateli. W tym celu realizujemy wiele programów, a także wprowadzamy historyczną obniżkę podatków. Obecnie cały świat zmaga się z inflacją – ceny paliw, energii i żywności rosną w wielu krajach. Chcemy złagodzić Polakom skutki tego negatywnego trendu. Dlatego wprowadzamy pakiet rozwiązań, które wesprą gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach. Co ważne, z części założeń tzw. tarczy antyinflacyjnej skorzystają wszyscy Polacy. Łącznie to aż blisko 10 mld zł oszczędności! – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Więcej na ten temat: http://www.solidarnosc.org.pl/zr.podlaskiego/aktualnosci,776,tarcza-antyinflacyjna

Postulaty „Solidarności” i Polski Ład

W Gdańsku 22 listopada doszło do ważnego spotkania. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w siedzibie Komisji Krajowej z przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą. Jednym z poruszanych tematów był Polski Ład. Spotkanie z premierem, w którym uczestniczył również przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla, odbyło się z inicjatywy przewodniczącego Piotra  Dudy.

Więcej na ten temat: http://www.solidarnosc.org.pl/zr.podlaskiego/aktualnosci,774,postulaty-solidarnosci-i-polski-lad

Związki zawodowe – badania CBOS

Sondaż CBOS: Prawie połowa Polaków pozytywnie ocenia związki zawodowe. 46 proc. Polaków ocenia pozytywnie działalność związków zawodowych w Polsce, z kolei tylko 18 proc. badanych odnosi się do niej krytycznie – wynika z badania CBOS.

Więcej na ten temat: http://www.solidarnosc.org.pl/zr.podlaskiego/aktualnosci,772,zwiazki-zawodowe-badania-cbos

Pracownicy socjalni chcą zmian

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, wzrost płac i poprawa warunków pracy pracowników socjalnych oraz zmiana zasad finansowania domów pomocy społecznej – to tylko część postulatów Krajowej Sekcji Pracowników Pomocy Społecznej NSZZ „Solidarność” kierowanych do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Są niezmienne od lat. 21 listopada pracownicy socjalni obchodzą swoje święto branżowe.

Więcej na ten temat: https://solidarnosckatowice.pl/pracownicy-socjalni-chca-zmian/

40. rocznica protestu nauczycieli na Lubelszczyźnie

Z inicjatywy Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo – Wschodniego 19 listopada rozpoczęły się obchody 40. rocznicy strajków nauczycieli Lubelszczyzny. Było to wydarzenie bez precedensu w najnowszej historii Polski, wielu nauczycieli wykazało się wtedy niezwykłą odwagą i patriotyzmem, które stały się wkrótce wzorem dla prześladowanych przez reżim komunistyczny działaczy „Solidarności” . Słowo strajk może być w tym przypadku mylące, protest sprowadzał się bowiem do bardzo szeroko zakrojonej akcji edukacyjnej. W miejsce mniej ważnych godzin prowadzono lekcje prawdziwej historii, filozofii, etyki, nauk społecznych. Zaangażowani zostali pracownicy naukowi lubelskich uczelni, przede wszystkim KUL i UMCS. Młodzież wypełniła sale gimnastyczne i aule szkół Lublina i innych miast Lubelszczyzny, chłonąc wiedzę do tej pory praktycznie nieobecną w zniewolonych szkołach. Protest wsparła cała lubelska „Solidarność” i rodzice.

Więcej na ten temat: http://www.solidarnosc.org.pl/lublin/40._rocznica_protestu_nauczycieli_na_lubelszczyznie,5,1897.html

Rowerowa niedziela związkowców

W niedzielę, 21.11.2021 odbyła się impreza rowerowa organizowana przez POZ NSZZ ,,Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej przy WER Lublin, wraz z KZ NSZZ „Solidarność” WSK PZL Świdnik, pod patronatem Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność Lublin. Gorącej atmosfery wycieczki nie ostudził nawet silny i zimny wiatr.
Miejscem spotkania lubelskiej grupy rowerowej z „Solidarności” pracowników Poczty w WER Lublin tym razem był Most Kultury na Bystrzycy. Po ubraniu koszulek z logo Solidarności i wykonaniu pamiątkowych zdjęć, ruszyliśmy w stronę Świdnika. Wbrew obawom niektórych uczestników, odległość do pokonania okazała się śmiesznie łatwa.

Więcej na ten temat: http://www.solidarnosc.org.pl/lublin/rowerowa_niedziela_zwiazkowcow,5,1896.html

IBIS – czyli Internetowy Biuletyn Informacyjny Solidarności – Gdańsk

Warto zajrzeć na biuletyny przygotowywane przez gdańską Solidarność można pobrać, wydrukować i zamieścić w Twojej gablocie związkowej: https://solidarnosc.gda.pl/biuletyn/

Prasa związkowa – Kurier Mazowsza

Do pobrania pod adresem: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?cat=3

Infoserwis – Solidarność Rzeszów

Infoserwis jest wydawany raz na dwa miesiące – dostępny jest pod adresem: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/aktualnosci/infoserwis/

Materiały Video opublikowane w tym miesiącu: