Aktualności

Aktualności – Lipiec 2021

Lipiec 2021 to miesiąc odprężenia, możliwości spacerowania bez maski na twarzy ale też wielu ciekawych wydarzeń. Zapraszamy na tradycyjny comiesięczny przegląd.

Rynek pracy w czerwcu 2021. Jest dokładne podsumowanie

Stopa bezrobocia wyniosła 5,8 procent (co oznacza obniżenie o 0,2 pkt w stosunku do maja). Zarejestrowanych bezrobotnych było 54,7 tys osób (a więc o 3,9 procent mniej).

Więcej na stronie: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/rynek-pracy-w-czerwcu-2021-jest-dokladne-podsumowanie/

Kolejny rekord w liczbie cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń na Pomorzu

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przeszło 52 tysiące obcokrajowców było zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w pomorskich placówkach ZUS na koniec czerwca tego roku. To oznacza, że w pierwszym półroczu 2021 r. przybyło ich ponad 7,6 tys.

Więcej na stronie: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/kolejny-rekord-w-liczbie-cudzoziemcow-zgloszonych-do-ubezpieczen-na-pomorzu/

Pracownicy wymiaru sprawiedliwości protestowali pod Kancelarią Premiera

Pracownicy sądów i prokuratury protestowali w czwartek przed gmachem Kancelarii Premiera przeciwko rządowym planom wstrzymania podwyżek w budżetówce . – Stop zamrażaniu płac; nie zamrażajcie nam pensji – apelują.

Więcej na stronie: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/pracownicy-wymiaru-sprawiedliwosci-protestowali-pod-kancelaria-premiera/

W sklepie czy na poczcie?

Grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Nowe zapisy mają wyeliminować możliwość handlu w niedziele przez placówki pocztowe.

Więcej na stronie: http://solidarnosc.wroc.pl/w-sklepie-czy-na-poczcie/

PIP o szczepieniach

Państwowa Inspekcja Pracy niezmiennie uważa za celowe i zasadne jak najszersze poddawanie się pracowników szczepieniom przeciwko COVID-19, zaznaczając jednocześnie, iż w myśl aktualnie obowiązujących przepisów prawa poddanie się tym szczepieniom ma charakter dobrowolny.

Więcej na stronie: http://solidarnosc.wroc.pl/pip-o-szczepieniach/

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych

Rząd przyjął projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych – podało Ministerstwo Zdrowia. Fundusz ma zapewnić pacjentom możliwość uzyskania świadczenia pieniężnego w sytuacji wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Więcej na stronie: http://solidarnosc.wroc.pl/fundusz-kompensacyjny-szczepien-ochronnych/

Historia nie ma prawa o nich zapomnieć

Sejm podjął uchwałę na cześć kobiet „Solidarności”. Centrum głodowych marszy stała się Łódź i region łódzki a ich niekwestionowanymi liderkami łódzkie kobiety. 25 lipca protestowało ok. 5 tysięcy osób ale już 30 lipca ulicę Piotrkowską wypełnił kilku dziesięciotysięczny tłum żądający „ chleba i wolności”.

Więcej na stronie: http://solidarnosc.wroc.pl/historia-nie-ma-prawa-o-nich-zapomniec/

Walne Zebranie Delegatów już 26 sierpnia!

W Regionie Małopolskim NSZZ „Solidarność” trwają przygotowania do I Sesji XI Walnego Zebrania Delegatów. Małopolska „Solidarność” pogrążona jest w żałobie, a Zebranie będzie odbywało się w cieniu śmierci przewodniczącego Zarządu Regionu Wojciecha Grzeszka. Wiceprzewodniczący ZR Małopolskiego NSSZ „Solidarność” Adam Gliksman w wywiadzie z Zuzanną Pokutą, odpowie na ważne pytania dotyczące Zebrania Delegatów, które odbędzie się już 26 sierpnia br.

Więcej na stronie: http://www.solidarnosc.krakow.pl/?q=node/2244

XXXIX PIELGRZYMKA LUDZI PRACY, JASNA GÓRA 18-19 września 2021 r.

Źródło: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=30581

Covid-19 może prowadzić do demencji? Niepokojące informacje

Wiele osób po przejściu koronawirusa skarży się na tzw. mgłę mózgową, problemy z koncentracją i dezorientację, naukowcy badają więc, czy zakażenie może mieć długotrwałe konsekwencje dla mózgu. Wczesne badania sugerują, że Covid-19 może m.in. prowadzić do demencji – podaje dziennik „USA Today”.

Więcej na stronie: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=30577

„Solidarność” wzywa Rząd RP do przywrócenia ławników sądowych w sprawach pracowniczych

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” domaga się od Rządu RP niezwłocznego podjęcia działań w celu przywrócenia na dotychczasowych zasadach udziału ławników sądowych w rozpoznawaniu spraw z zakresu prawa pracy.

Więcej na stronie: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=30562

Czy państwo da nam emeryturę? Dla niektórych to zaskoczenie

Są ludzie, którzy nie wierzą w to, że będąc seniorem otrzymają swoją emeryturę. Uważają, że państwo może im jej nie dać, bo nie będzie miało wystarczających środków.

Więcej na stronie: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=30559

Ile będą kosztować zmiany w podatkach w ramach Polskiego Ładu? Minister finansów podał dane

Zmiany podatkowe pozostawią dodatkowe ok. 8 mld zł w kieszeniach podatników, a koszty zmian w ustawie podatkowej łącznie wyniosą według szacunku MF ok. 20 mld zł – powiedział w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński.

W opinii ministra Kościńskiego „Polski Ład trzeba traktować jako inwestycję”.

Więcej na stronie: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=30542

Zawody przyszłości – jak je przewidzieć?

Jaka przyszłość czeka nas na podlaskim rynku pracy, jakie będą zawody przyszłości. Na te i inne pytania odpowiada analiza przyszłego rynku pracy opracowana w Departamencie Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Więcej na stronie: http://www.solidarnosc.org.pl/zr.podlaskiego/aktualnosci,706,zawody-przyszlosci-jak-je-przewidziec

Minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r.

Od 1.01.2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynosić 3 tys. zł, a minimalna stawka godzinowa – 19,60 zł – zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów. Oznacza to wzrost minimalnego wynagrodzenia z obecnych 2,8 tys. zł, a stawki godzinowej – z 18,30 zł w 2021 roku.

Więcej na stronie: http://www.solidarnosc.org.pl/zr.podlaskiego/aktualnosci,707,minimalne-wynagrodzenie-wzrosnie-w-2022-r

Problemy płacowe pracowników administracji publicznej

Podczas spotkania 29 lipca 2021 r. w siedzibie Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” przedstawiciele Organizacji Zakładowych NSZZ „Solidarność” działających w administracji publicznej na terenie województwa podkarpackiego poruszone zostały narastające problemy płacowo-kadrowe pracowników sfery budżetowej.

Więcej na stronie: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/pracownicy-administracji-publicznej-ubozeja/

Gorącym piórem Jurka, czyli… zamiast się zamartwiać, lepiej się pośmiać

Od czasu wygrania wyborów przez Zjednoczoną Prawicę, polski rząd i parlament stały się celem bezwzględnych ataków ze strony polityków opozycji totalitarnej i sprzyjających im mediów, ale także ze strony wielu organów i instytucji Unii Europejskiej. Ataki te od pewnego czasu nabrały już charakteru prawdziwej wojny totalnej przeciwko rządowi Zjednoczonej Prawicy, który oskarżany jest niemal o całe zło całego świata. Pretekstem do rozpoczęcia kolejnego ataku może być dosłownie wszystko.

Więcej na stronie: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/goracym-piorem-jurka-czyli-zamiast-sie-zamartwiac-lepiej-sie-posmiac/

BHP w upalne dni

Praca w wysokiej temperaturze należy do prac w warunkach uciążliwych a nawet szkodliwych dla zdrowia. W przeciwieństwie do wartości najniższej temperatury, w prawie pracy nie określono maksymalnej dozwolonej temperatury pracy. Przepisy dbają o to, żeby pracownikom nie było za zimno. Nie są jednak dostosowane do upalnych dni w porze letniej.

Więcej na stronie: https://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/branze/item/20587-bhp-w-upalne-dni

Weź udział w konkursie Ruch „Solidarność”. Spore nagrody pieniężne dla zwycięzców

Konkurs ten ma przyczynić się do poszerzenia wiedzy na temat mało znanego rozdziału polskiej historii jakim jest historia Ruchu „Solidarność”. Temat ten jest przedstawiany na Zachodzie jako przykład pokojowej transformacji do ekonomii wolnorynkowej, pomijając wymiar ciężkiej walki całego pokolenia Solidarności o niepodległość i suwerenność Polski. W 40-tą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zapraszamy Państwa do pokazania światu jak wysoką ceną przyszło zapłacić całemu pokoleniu Solidarności w walce o utraconą niepodległość na skutek porozumień jałtańskich.

Więcej na stronie: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/wez-udzial-w-konkursie-ruch-solidarnosc-spore-nagrody-pieniezne-dla-zwyciezcow/

Dominik Kolorz: „Zieloni” komisarze idą w ślady „czerwonych”

Gdy „Solidarność” przez lata ostrzegała, że skrajnie zideologizowana unijna polityka klimatyczna zmierza do tego, że ceną za budowę „zielonej” Europy będzie bieda i bezrobocie jej mieszkańców część tzw. mainstreamu brała nas za oszołomów, a w najlepszym wypadku za przedstawicieli węglowego lobby.

Więcej na stronie: https://solidarnosckatowice.pl/dominik-kolorz-zieloni-komisarze-ida-w-slady-czerwonych/

Lubelski duch wolności – rocznica Lubelskiego Lipca 1980

Regionalne uroczystości 41. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980 odbyły się w niedzielę, 25 lipca br. w Lublinie. Były one kontynuacją obchodów rozpoczętych 9 lipca br. pod Pomnikiem Wdzięczności.

Więcej na stronie: http://www.solidarnosc.org.pl/lublin/lubelski_duch_wolnosci_____rocznica_lubelskiego_lipca_1980,5,1847.html

Relacje z obchodów 41. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980

Materiały dostępne na stronie: http://www.solidarnosc.org.pl/lublin/relacje_z_obchodow_41._rocznicy_lubelskiego_lipca_1980,5,1848.html

IBIS – czyli Internetowy Biuletyn Informacyjny Solidarności – Gdańsk

Warto zajrzeć na biuletyny przygotowywane przez gdańską Solidarność można pobrać, wydrukować i zamieścić w Twojej gablocie związkowej: https://solidarnosc.gda.pl/biuletyn/

Prasa związkowa – Kurier Mazowsza

Do pobrania pod adresem: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?cat=3

Infoserwis – Solidarność Rzeszów

Infoserwis jest wydawany raz na dwa miesiące – dostępny jest pod adresem: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/aktualnosci/infoserwis/

Materiały Video opublikowane w tym miesiącu:

Przewodniczący omawia porozumienie z dnia 2.07.2021

Pracownicy ze Wschodu wstępują do „Solidarności”