Podsumowanie miesiąca - Grudzień 2021
Aktualności

Podsumowanie miesiąca – Grudzień 2021

Podsumowanie miesiąca – Grudzień 2021 – kolejny miesiąc pełen wydarzeń za nami. Zobacz co działo się w grudniu.

Polacy chcą pracować mniej

Już 68 proc. pracowników jest zdania, że skrócenie tygodnia pracy do czterech dni wpłynęłoby pozytywnie na ich zdrowie – wynika z badania zleconego przez Personnel Service. Przeciwne są m.in. osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby po 55 roku życia.

Więcej na ten temat: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2021/12/09/polacy-chca-pracowac-mniej/

„W hołdzie Bohaterom Solidarności Pracowniczej i Rolniczej” – odsłonięto pomnik w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 1981 r. to jedna z najczarniejszych dat w historii naszej ukochanej ojczyzny. To wtedy junta Jaruzelskiego wypowiedziała wojnę narodowi polskiemu, nie najeźdźcy zewnętrznemu, tylko swojemu społeczeństwu – powiedział w niedzielę w Bydgoszczy szef Solidarności Piotr Duda.

Więcej na ten temat: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2021/12/13/w-holdzie-bohaterom-solidarnosci-pracowniczej-i-rolniczej-odslonieto-pomnik-w-40-rocznice-wprowadzenia-stanu-wojennego/

„Emerytura za staż” – I czytanie projektu ustawy w Sejmie

Na 44. posiedzeniu Sejmu, 14 grudnia, odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy „Emerytura za staż”. Wprowadzenie emerytur stażowych to postulat NSZZ „Solidarność”, o który związkowcy zabiegają od wielu lat.

Więcej: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2021/12/15/emerytura-za-staz-i-czytanie-projektu-ustawy-w-sejmie/

„Stan wojenny po czterdziestu latach. Nowe spojrzenie”. Konferencja naukowa w bydgoskim IPN

Chcemy, by ustalenia naukowców docierały do opinii społecznej, bo wiedza na temat stanu wojennego jest wciąż niewystarczająca – mówią organizatorzy ogólnopolskiej konferencji naukowej „Stan wojenny po 40 latach – nowe spojrzenie”. Konferencja zorganizowana w bydgoskiej Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczęła regionalne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Więcej: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2021/12/07/stan-wojenny-po-czterdziestu-latach-nowe-spojrzenie-konferencja-naukowa-w-bydgoskim-ipn/

Czego obawiają się Polacy w 2022 roku?

Na pierwszym miejscu niepokój rodaków budzi drożyzna, na drugim – pogłębienie się konfliktu z Unią Europejską, na trzecim zaostrzenie relacji z Rosją – rejestr obaw wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM przez United Surveys. W przyszłym roku mniej niż inflacji i kłopotów na niwie międzynarodowej obawiamy się nawrotu pandemii koronawirusa.

Więcej: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/czego-obawiaja-sie-polacy-w-2022-roku-inflacji-i-zaostrzenia-sytuacji-miedzynarodowej/

Siła przetargowa pracowników na rynku pracy

Wartość Wskaźnika Rynku Pracy zbliżyła się do minimum notowanego na początku 2020 r. – poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w danych opublikowanych 28 grudnia br. Skala spadku wskaźnika jest trzykrotnie większa niż w listopadzie. To, zdaniem ekonomistów, oznacza poprawę siły przetargowej pracowników na rynku pracy ….

Więcej: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/sila-przetargowa-pracownikow-na-rynku-pracy/

Tam zabito górników

6 grudnia 2021 roku (czwartek) w Katowicach odbyły się uroczystości w kopalni “Wujek”. To tam 16 grudnia padły zabójcze strzały ZOMO. Zginęło 9 górników.

Więcej: http://solidarnosc.wroc.pl/tam-zabito-gornikow/

Uroczyste obchody 51. rocznicy Grudnia ’70

51 lat temu strzelano w Gdyni na rozkaz partyjnych bonzów do spieszących do pracy i do szkół ludzi. Tarcia w łonie komunistycznej władzy i zbrodnicze rozkazy doprowadziły do grudniowej tragedii. Odcisnęła ona swe piętno i paradoksalnie za 10 lat masakra i przelana w jej trakcie krew przyniosła owoce – mądrzy i rozważny bunt społeczny określany jako Sierpień ’80.

Więcej: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=31922

Zmiany w podatku dochodowym – możliwość odliczania składek związkowych za 2022 rok

Od 1 stycznia 2022 roku wejdą w życie istotne zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych (potocznie zwane Polskim Ładem). Najważniejsze z nich dotyczą: skali podatkowej, kwoty wolnej od podatku, wspólnego rozliczenie małżonków, ulgi na dzieci, ulgi podatkowa dla samotnego rodzica, ulgi rehabilitacyjnej, pracujących seniorów, aktywizacji zawodowej, składki związkowej, ulgi dla „klasy średniej”.

Więcej: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=31939

oraz

Tutaj: http://www.solidarnosc.org.pl/zr.podlaskiego/aktualnosci,794,polski-lad-a-skladki-zwiazkowe

Pracodawca Przyjazny Pracownikom

Komisja Certyfikacyjna XIV edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”, w skład której weszli przedstawiciele Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Kancelarii Prezydenta RP oraz Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP, dokonała oceny nadesłanych wniosków, zgodnie z celami i zasadami określonymi w Regulaminie przyznawania Certyfikatu ,,Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. XIV edycja konkursu została rozstrzygnięta ….

Więcej: http://www.solidarnosc.org.pl/zr.podlaskiego/aktualnosci,795,pracodawca-przyjazny-pracownikom

Z. Kuźmiuk: Etatowa płaca minimalna w ciągu 7 lat rządów PiS wzrosła aż o 72 proc.

Już za kilka dni, od 1 stycznia 2022 roku, wejdzie w życie rozporządzenie podwyższające etatową płacę minimalną do poziomu 3010 zł brutto i godzinową płacę minimalną do 19,7 zł.

Więcej: https://www.tysol.pl/a76709-Z-Kuzmiuk-Etatowa-placa-minimalna-w-ciagu-7-lat-rzadow-PiS-wzrosla-az-o-72-proc

Inflacja „zje” podwyżkę płacy minimalnej

3010 zł brutto – tyle od stycznia 2022 roku będzie wynosiła płaca minimalna. To o 210 zł więcej niż obecnie. Z kolei minimalna stawka godzinowa wzrośnie do 19,70 zł brutto. Niestety, kwoty te wyglądają dobrze tylko na papierze, bo w rzeczywistości ponad 2 mln Polaków zarabiających na poziomie płacy minimalnej, zubożeje. Wszystko za sprawą rosnącej inflacji.

Więcej: https://solidarnosckatowice.pl/najmniej-zarabiajacy-zbiednieja/

Gigantyczne podwyżki cen prądu i gazu. Podziękować możemy Unii Europejskiej

Od 1 stycznia rachunki za prąd wzrosną średnio o 24 proc. Powód to unijna polityka klimatyczna, której koszty stanowią dwie trzecie ceny energii w Polsce. Jeszcze bardziej, bo aż o 54 proc. zdrożeje gaz.

Więcej: https://solidarnosckatowice.pl/gigantyczne-podwyzki-cen-pradu-i-gazu-podziekowac-mozemy-unii-europejskiej/

Sąd orzekł, że pracodawca złamał prawo pracy

Pracownik Politechniki Śląskiej, członek „Solidarności”, wygrał kilkuletni proces przeciwko pracodawcy. Sąd Okręgowy w Gliwicach podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego w Gliwicach, który ustalił, że łączy go umowa o pracę na czas nieokreślony i nakazał dopuszczenie do pracy. Postępowania wykazały, że władze uczelni działały wbrew przepisom prawa. Wyrok jest już prawomocny.

Więcej: https://solidarnosckatowice.pl/sad-orzekl-ze-pracodawca-zlamal-prawo-pracy/

40. rocznica pacyfikacji WSK PZL Świdnik

W nocy z 15 na 16 grudnia 1981 roku, przy użyciu sił milicji i wojska, rozbito strajk w WSK Świdnik, potem w podobny sposób zlikwidowano strajki w FSC w Lublinie i w wielu innych zakładach pracy. Nastąpiła fala zatrzymań.

Więcej: http://www.solidarnosc.org.pl/lublin/40._rocznica_pacyfikacji_wsk_pzl_swidnik,5,1916.html

IBIS – czyli Internetowy Biuletyn Informacyjny Solidarności – Gdańsk

Warto zajrzeć na biuletyny przygotowywane przez gdańską Solidarność można pobrać, wydrukować i zamieścić w Twojej gablocie związkowej: https://solidarnosc.gda.pl/biuletyn/

Prasa związkowa – Kurier Mazowsza

Do pobrania pod adresem: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?cat=3

Infoserwis – Solidarność Rzeszów

Infoserwis jest wydawany raz na dwa miesiące – dostępny jest pod adresem: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/aktualnosci/infoserwis/

Materiały Video opublikowane w tym miesiącu:

Spot „Tygodnika Solidarność” z okazji 40. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego

40 rocznica powstania NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych

Wykład Represje wobec działaczy NSZZ Solidarność w Tomaszowie Mazowieckim w okresie stanu wojennego

Solidarność i jej bohaterki Jak polskie kobiety tworzyły i tworzą historię

Konferencja prasowa KSOiW NSZZ „Solidarność”; 2 grudnia 2021 roku.