Aktualności

Podsumowanie miesiąca – październik 2021

Październik 2021 obfitował w wiele wydarzeń. Przed Tobą wybrane informacje z regionów z którymi warto się zapoznać. Zapraszam do tradycyjnego podsumowania.

Spór zbiorowy w Izbie Administracji Skarbowej w Bydgoszczy

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy Izbie Administracji Skarbowej w Bydgoszczy na nadzwyczajnym posiedzeniu  Komisji w dniu 1 października 2021r.  podjęła decyzję o przedstawieniu Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy żądań będących przedmiotem sporu zbiorowego.

Więcej na stronie: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2021/10/04/spor-zbiorowy-w-izbie-administracji-skarbowej-w-bydgoszczy/

Na początku listopada będą protestować pracownicy handlu

4 listopada Sekcja Krajowa Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” organizuje demonstrację w Warszawie. Chce w ten sposób zaprotestować przeciwko niskim wynagrodzeniom i fatalnym warunkom zatrudnienia pracowników handlu, a także upomnieć się o prawo pracowników do niedziel wolnych od pracy.

– Gorąco apelujemy do pracowników wszystkich sieci handlowych o udział w proteście. Jeśli chcemy, żeby praca w sklepach wreszcie zmieniła się na lepsze, nasz protest musi być głośny i liczny. Nikt nie rozwiąże naszych problemów za nas. Musimy zrobić to sami. Musimy pojechać na demonstrację do Warszawy. Im będzie nas więcej, tym silniejszy będzie nasz głos.

Więcej na stronie: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/na-poczatku-listopada-beda-protestowac-pracownicy-handlu/

Kilometrówka trwa od 14 lat, niezmiennie. Leśnicy mówią – dosyć!

Czy pracujący na rzecz państwa polskiego i używając do tego narzędzia w postaci prywatnego samochodu trzeba jeszcze dopłacać do miejsc i narzędzi pracy? Tak o ile jest się leśnikiem. Stawki za przejechany kilometr nie zmieniły się od 14 lat.

– Stawka, najpopularniejsza dziś, wynosząca 0,8358 złotego, biorąc pod uwagę tylko skalę inflacji powinna wynosić 1,14 złotego. Nie zanosi się na to, by zaczęła obowiązywać nowa, wyższa stawka za kilometr. Nie ma woli ze strony decydentów, choć my apelujemy, przyjmujemy stanowiska. To nie jest sprawa tylko nas leśników, ale i listonoszy, lekarzy weterynarii.

Więcej na stronie: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/kilometrowka-trwa-od-14-lat-niezmiennie/

Rozmowa z Piotrem Dudą

O przebiegu wizyty związkowców w Luksemburgu, pakiecie klimatycznym i działaniu związków zawodowych w całej Europie oraz o szansach na uchwalenie ustawy o emeryturach stażowych, rozmawiał w Programie 1 Polskiego Radia redaktor Krzysztof Świątek z przewodniczącym Solidarności Piotrem Dudą. Skoro jedna pani sędzia między lunchem a przerwą śniadaniową ma możliwość zamknięcia tysięcy miejsc pracy i pozbawienia energii elektrycznej milionów Polaków, to ja mam tę możliwość i z tego korzystam, żeby po prostu zamknąć ten trybunał niesprawiedliwości – mówił w Programie 1 Polskiego Radia przewodniczący Solidarności Piotr Duda.
Przewodniczący Solidarności mówił także o organizacji protestu w Luksemburgu. Jak zauważył, tak oblężonego miasta nie widział jeszcze w swoim życiu. Luksemburg był opustoszały, w mieście zamknięto szkoły i przedszkola, na ulicach byli jedynie uzbrojeni po zęby policjanci przy drutach kolczastych, wozach opancerzonych i armatkach wodnych. Jak mówił, po demonstracji dowiedział się, że władze miasta poleciły mieszkańcom ukrycie swoich drogich samochodów w garażach.

Rozmowa na łamach PR dostępna jest tutaj:

Transportowcy chcą dialogu

26 października br. w Warszawie pod gmachem Ministra Infrastruktury odbyła się pikieta zorganizowana przez Radę Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ „Solidarność przy wsparciu Sekretariatu Transportowców NSZZ „Solidarność”. Powodem pikiety był brak dialogu i konsultacji z Ministerstwem Infrastruktury w sprawie nowelizacji ustawy dotyczącej kierowców zawodowych.

– Stwierdzamy, że Trójstronny Zespół ds. Transportu Drogowego faktycznie nie działa (ostatnie spotkanie było w 2017 r.) – powiedział Tadeusz Kucharski, przewodniczący Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ „Solidarność”. – Przez cały czas okresu uzgodnień na poziomie unijnym Pakietu Mobilności konsultacje ze stroną związku zawodowego de facto nie miały miejsca – dodał.

Więcej na stronie: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=31558

„Godziwa płaca, a nie jałmużna”. Pikieta pracowników budżetówki

W sobotę, 23 października br. pracownicy budżetówki przeszli ulicami Warszawy spod Ministerstwa Finansów przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, domagając się wzrostu wynagrodzeń o 12 procent. „Mamy dość! Godziwa płaca a nie jałmużna”, „Podwyżki dla pracowników Urzędów Wojewódzkich. 12 proc. dla każdego bez wyjątku”, „Dość dyskryminacji. Urzędniczej Jałmużny” – głosiły napisy na transparentach protestujących.

– To nie tylko nasz, pracowników problem, to też problem naszych rodzin – mówiła podczas manifestacji Edyta Odyjas, przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury. Żądanie jest jasne – 12 proc. wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich. Nie podoba nam się, że rząd wysyła do rożnych resortów propozycje wzrostu wynagrodzeń w różnych proporcjach. Chcemy być traktowani na równi – powiedziała.

Więcej na stronie: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=31476

Polacy chcą wyższej płacy

Polacy w znacznym stopniu odczuli skutki pandemii, także te zawodowe. Blisko 8 na 10 badanych nie jest zadowolonych ze swojego obecnego wynagrodzenia. Co piąty polski pracownik uważa, że otrzymuje zaniżone wynagrodzenie w stosunku do norm branżowych, a co trzeci twierdzi, że jego pensja jest zbyt niska w porównaniu do pracy jaką wykonuje – wynika z badania firmy ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”.

Podczas pandemii COVID-19 wielu przedsiębiorców z obawy o zachowanie ciągłość swojego biznesu zdecydowało się na zwolnienia lub obniżenie pensji pracownikom. I chociaż pracownicy na początku pandemii zgadzali się na redukcję wynagrodzenia, to jednak coraz częściej deklarują, że zarabiają mniej niż powinni. Z raportu sporządzonego przez firmę ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View” wynika, że blisko 8 na 10 Polaków (77 proc.) nie jest zadowolonych ze swojego obecnego wynagrodzenia. Co trzeci polski pracownik (28 proc.) przyznaje natomiast, że jego płaca nie jest adekwatna do wykonywanych przez niego zadań.

Więcej na stronie: http://www.solidarnosc.org.pl/zr.podlaskiego/aktualnosci,761,polacy-chca-wyzszej-placy

37 rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszko

W niedzielę 24 października w Suchowoli odbyły się połączone uroczystości 37. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz kolejnej rocznicy śmierci śp. Marianny i Władysława Popiełuszków.

Więcej + fotorelacja na stronie: http://www.solidarnosc.org.pl/zr.podlaskiego/aktualnosci,759,37-rocznica-smierci-bl-ks-jerzego-popieluszko

12 proc. to nie żadna łaska

2 tys. pracowników sektora budżetowego, m.in. sądów, prokuratury i instytucji skarbowych protestowało 23 października w Warszawie. Uczestnicy demonstracji domagali się podwyższenia w przyszłym roku wynagrodzeń o 12 proc. Zorganizowana przez „S” manifestacja rozpoczęła się w samo południe przed siedzibą Ministerstwa Finansów. Na przyniesionych przez demonstrantów transparentach widniały hasła: „Mamy dość pracy za miskę ryżu” czy „Dość dyskryminacji. Dość urzędniczej jałmużny”. Wśród uczestników protestu nie zabrakło przedstawiciele policji, służby więziennej, a także muzeów i urzędów wojewódzkich. Śląsko-dąbrowską „S” reprezentowało kilkaset osób z różnych instytucji.

Więcej na stronie: https://solidarnosckatowice.pl/pracownicy-budzetowki-znow-protestowali-w-warszawie/

Zamiast rekompensat lepiej obniżyć opodatkowanie energii

Obniżenie podatku VAT na energię elektryczną jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż rekompensaty za podwyżki cen prądu – oceniło Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” w stanowisku skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego. Stawka tego podatku w Polsce należy do najwyższych w Unii Europejskiej.

Choć Polska dzięki wciąż funkcjonującej energetyce węglowej jest w dużym stopniu odporna na skutki galopujących cen gazu, które są główną przyczyną kryzysu energetycznego w całej Europie, prąd drożeje również u nas. Dzieje się to znacznie wolniej niż w innych krajach UE, jednak podwyżki rachunków za energię w przyszłym roku i tak będą bardzo dotkliwe. Polskie spółki energetyczne zapowiedziały, że będą wnioskować do Urzędu Regulacji Energetyki o zgodę na podniesienie taryf energetycznych dla gospodarstw domowych od 1 stycznia 2022 roku o kilkadziesiąt proc. Wzrost cen energii dla przedsiębiorstw będzie jeszcze bardziej dotkliwy.

Więcej na stronie: https://solidarnosckatowice.pl/zamiast-rekompensat-lepiej-obnizyc-opodatkowanie-energii/

IBIS – czyli Internetowy Biuletyn Informacyjny Solidarności – Gdańsk

Warto zajrzeć na biuletyny przygotowywane przez gdańską Solidarność można pobrać, wydrukować i zamieścić w Twojej gablocie związkowej: https://solidarnosc.gda.pl/biuletyn/

Prasa związkowa – Kurier Mazowsza

Do pobrania pod adresem: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?cat=3

Infoserwis – Solidarność Rzeszów

Infoserwis jest wydawany raz na dwa miesiące – dostępny jest pod adresem: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/aktualnosci/infoserwis/

Materiały Video opublikowane w tym miesiącu:

https://youtu.be/ziY7-IfW6UI