Aktualności

Aktualności – maj 2021

Miesiąc maj 2021 obfitował w sporo wydarzeń o których warto byłoby wspomnieć. Zapraszam na co miesięczne zestawienie najciekawszych informacji.

Większe uprawnienia dla Państwowej Inspekcji Pracy

Szef „Solidarności” Piotr Duda spotkał się z Głównym Inspektorem Pracy Katarzyną Łażewską-Hrycko. Najważniejszym tematem była nowelizacja ustawy o PIP.

W siedzibie Komisji Krajowej w Gdańsku odbyło się dzisiaj spotkanie przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy z Głównym Inspektorem Pracy Katarzyną Łażewską-Hrycko. W spotkaniu brali udział również przedstawiciele Prezydium KK.

Rozmawiano o relacjach „Solidarności” z PIP, która – jak podkreśla przewodniczący – jest najważniejszym sojusznikiem związków zawodowych w walce o prawa pracownicze. W tym szczególnie o zwiększeniu uprawnień PIP, które znalazły się w projekcie byłego GIP, śp. Romana Giedrojcia.

Źródło: https://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/kraj/item/20446-wieksze-uprawnienia-dla-panstwowej-inspekcji-pracy

Podpisanie porozumienia o współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy

W dniu 20 czerwca 2021 r., w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie zostało zawarte porozumienie o współpracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie z Zarządem Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”. Celem porozumienia jest podejmowanie wspólnych przedsięwzięć na rzecz ochrony stosunku pracy, popularyzowania dobrych praktyk w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz podnoszenia efektywności społecznej kontroli warunków pracy oraz podnoszenie efektywności społecznej kontroli warunków pracy. Porozumienie obejmuje m.in.: wymianę informacji, konsultacje, udzielanie pomocy prawnej, współprace w badaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, a także podejmowanie działań na rzecz doskonalenia oraz zwiększania skuteczności Społecznej Inspekcji Pracy.

Więcej: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=29912

“Polski Ład” oceniamy z ostrożnym optymizmem. Czekamy na szczegóły!

Rozwiązania zaproponowane w „Polskim Ładzie” przyjmujemy z ostrożnym optymizmem. W ogólnym przekazie wiele z nich wychodzi naprzeciw postulatom „Solidarności”, ale jak w każdym takim przypadku „diabeł tkwi w szczegółach”. Dlatego bardzo rzetelnie w ramach dialogu społecznego ocenimy konkretne projekty – powiedział Piotr Duda.

Więcej: https://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/kraj/item/20439-polski-lad-oceniamy-z-ostroznym-optymizmem-czekamy-na-szczegoly

Polski Ład: Klasa średnia nie straci na zmianach w podatkach – zapewnia Minister Finansów

Specjalny algorytm policzy podatek. Będzie nowa ulga. Osoby zarabiające miesięcznie do 11 tys. zł na umowie o pracę nie dopłacą po zmianach ogłoszonych w Polskim Ładzie złotówki – zapewnia minister finansów funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, po tym jak odezwały się głosy, że Polski Ład „uderza podatkami w zarobki specjalistów i wysokiej klasy fachowców”.

Więcej: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/polski-lad-klasa-srednia-nie-straci-na-zmianach-w-podatkach-zapewnia-minister-finansow/

Tadeusz Majchrowicz: „Będziemy wspierać rząd, by projekt ustawy był jak najlepszy”

„Gościem Dnia Radia Gdańsk” był Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Olga Zielińska rozmawiała z nim o założeniach Polskiego Ładu w ocenie „Solidarności”. Przyjrzeliśmy się zapowiedzi likwidacji umów śmieciowych, zmianom podatkowym, ułatwieniom dla młodych ludzi na rynku pracy i propozycjom dotyczącym emerytur.

Więcej: https://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/regiony/item/20458-tadeusz-majchrowicz-bedziemy-wspierac-rzad-by-projekt-ustawy-byl-jak-najlepszy

„Głos pracownika”: Strażacy oczekują pieniędzy!

Niedawno powołano sejmową podkomisję stałą ds. modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa. Jakie problemy rozwiąże ustawa modernizacyjna służb mundurowych?

Więcej: https://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/branze/item/20455-glos-pracownika-strazacy-oczekuja-pieniedzy

Poparcie ekonomistów dla projektu dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE

Dwoje znanych ekonomistów cieszących się zainteresowaniem mediów i opinii publicznej, prof. Mariana Mazzucato i prof. Thomas Piketty, poparło wezwania w sprawie silnej europejskiej regulacji dotyczącej płacy minimalnej. W ich ocenie jest to kluczowy element wychodzenia z kryzysu wywołanego przez pandemię Covid-19.

Więcej: https://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/zagranica/item/20424-poparcie-ekonomistow-dla-projektu-dyrektywy-w-sprawie-adekwatnych-wynagrodzen-minimalnych-w-ue

Negocjacje zbiorowe i sprawiedliwe warunki pracy kluczem do odbudowy Unii Europejskiej po pandemii

Liderzy związkowi i przywódcy polityczni odpowiedzialni za zatrudnienie i sprawy społeczne spotkali się w Porto by dyskutować o wdrożeniu Europejskiego filara spraw socjalnych w przeddzień rozpoczynającego się 7 maja unijnego Szczytu społecznego. Przekaz, który płynie ze Szczytu związkowego, jak określili go organizatorzy, jest jednoznaczny – nie może być powrotu do polityki oszczędności, która stanowiła odpowiedź na poprzedni kryzys ekonomiczny. „Istnieje alternatywa” – jak stwierdził wypowiadający się w czasie konferencji odpowiedzialny za zatrudnienie i sprawy społeczne w Komisji Europejskiej Nicolas Schmit.

Więcej: https://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/zagranica/item/20416-negocjacje-zbiorowe-i-sprawiedliwe-warunki-pracy-kluczem-do-odbudowy-unii-europejskiej-po-pandemii

Zaczynamy inicjatywę obywatelską w sprawie emerytur stażowych!

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność podjęła decyzję o skorzystaniu z obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w temacie emerytur stażowych – powiedział podczas konferencji prasowej Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej.

Więcej: https://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/kraj/item/20415-konferencja-w-sprawie-emerytur-stazowych-online

oraz tutaj: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/inicjatywa-obywatelska-dla-tzw-emerytur-stazowych/

W Gdańsku-Wrzeszczu stanął gigantyczny baner reklamowy. Na „S” nałożono karę, tym razem urzędnicy… nie widzą problemu

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” karę niespełna 50 tys. zł. za rozwieszenie banerów z okazji 40-lecia “Solidarności”, w tym ze słowami Papieża Jana Pawła II. – Związek eksponował reklamę wielkopowierzchniową, co niezgodne jest z Uchwałą Krajobrazową miasta – tłumaczyli gdańscy urzędnicy. Tymczasem kilka tygodni temu na budynku w Gdańsku-Wrzeszczu tuż przy Alei Grunwaldzkiej zawisł gigantyczny, reklamowy baner banku Pekao. Tym razem gdańscy urzędnicy… rozkładają bezradnie ręce.

Więcej: https://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/regiony/item/20411-w-gdansku-wrzeszczu-stanal-gigantyczny-baner-reklamowy-na-s-nalozono-kare-tym-razem-urzednicy-nie-widza-problemu

Czas na młodych. Solidarność dla koronapokolenia!

Kryzys ekonomiczny, który rozpoczął się w 2007 roku, i ten, który trwa od czasu ogłoszenia w Europie pandemii, przypomina liderom politycznym, jak wrażliwą na wszelkie zawirowania grupą są młodzi – pisze w artykule „Rynek pracy przyjazny młodym – agenda „Solidarności” Mateusz Szymański. To właśnie najmłodszemu pokoleniu pracowników poświęcony jest najnowszy numer „TS”.

Więcej: https://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/kraj/item/20404-najnowszy-numer-tygodnika-solidarnosc-czas-na-mlodych-solidarnosc-dla-koronapokolenia

Strajk w tyskim Nexteer

18 maja w tyskim zakładzie Nexteer Automotive Poland zorganizowany został dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Pracownicy firmy domagają się podwyżek wynagrodzeń. Działająca w zakładzie „Solidarność” prowadzi z pracodawcą spór zbiorowy na tle płacowym.

Więcej: https://solidarnosckatowice.pl/pracownicy-zakladu-nexteer-w-tychach-przystapili-do-strajku/

Taczka dla prezesa i protest samochodowy w Tauronie

12 maja odbyła się kolejna akcja protestacyjna pracowników Grupy Tauron Polska Energia. Przed siedzibą zarządu TPE w Katowicach stanęła taczka dla prezesa. Przez ok. 1,5 godziny na ulicach w sąsiedztwie biurowca prowadzony był też protest samochodowy.

Więcej: https://solidarnosckatowice.pl/taczka-dla-prezesa-i-protest-samochodowy-w-tauronie/

Eksperci Wyjaśniają Skomplikowane Zagadnienia – Kontrakty menedżerskie i inne umowy cywilnoprawne o świadczenie pracy

Książka wydana w renomowanym wydawnictwie prawniczym Wolters Kluwer. Publikacja poszerzy wiedzę,zarówno prawników, jak i działaczy związkowych każdego szczebla w zakresie umów cywilnoprawnych, które coraz częściej stanowią podstawę zatrudnienia osób zarządzających zakładami pracy. Dotyczy to zarówno obowiązków, jak i uprawnień tych osób oraz zasad ich odpowiedzialności. Wiedza może okazać się szczególnie przydatna w bieżącej współpracy działaczy Związku z osobami zarządzającymi jak i w przypadkach sporu pomiędzy stronami.
Główny autor -mec. Waldemar Gujski reprezentuje skutecznie od wielu lat pracowników urzędów centralnych sfery Ochrony Zdrowia zarówno w procedurach sporu zbiorowego, jak i wypowiedzeń, także w postępowaniach sądowych dotyczących wypowiedzeń umów o pracę funkcyjnych działaczy NSZZ,,Solidarność”.

Więcej: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=29923

O działaniach NSZZ “Solidarność”

Rozmowa z Romanem Jakimem, przewodniczącym Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ “Solidarność”.

Do posłuchania pod adresem: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/o-dzialaniach-nszz-solidarnosc/#more

Medal dla każdego!

Wszyscy uczestnicy 28. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” na mecie otrzymają pamiątkowe medale. Tegoroczne hasło #ŁĄCZYMY POKOLENIA, zobrazowane na medalu, podkreśla znaczenie Biegu Solidarności – młodzi oddają hołd starszym, bohaterom Lubelskiego Lipca, walczącym o wolność.

Więcej: https://www.solidarnosc.org.pl/lublin/medal_dla_kazdego_,5,1828.html

IBIS – czyli Internetowy Biuletyn Informacyjny Solidarności – Gdańsk

Warto zajrzeć na biuletyny przygotowywane przez gdańską Solidarność można pobrać, wydrukować i zamieścić w Twojej gablocie związkowej: https://solidarnosc.gda.pl/biuletyn/

Prasa związkowa – Kurier Mazowsza

Do pobrania pod adresem: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?cat=3

Infoserwis – Solidarność Rzeszów

Infoserwis jest wydawany raz na dwa miesiące – dostępny jest pod adresem: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/aktualnosci/infoserwis/