Listopad 2023
Aktualności

Listopad 2023 – podsumowanie miesiąca

Listopad 2023 – podsumowanie miesiąca – kurz opadł po wyborach i trwają mocne poszukiwania koalicjantów. A nowy rok nadchodzi.

Sejm zdecydował: nie przehandlujemy Wigilii!

W środę 29 listopada br. Sejm przyjął pierwszą ustawę w nowej X kadencji. Dzięki temu aktowi prawnemu zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, a Wigilia w handlu – o ile przypadnie w niedzielę, zawsze będzie wolna od pracy.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/przypominamy-nie-przehandlujemy-wigilii/

Obradowała Komisja Krajowa. Jest apel do Hołowni i nowe prezydium „Krajówki”

Powołanie nowego prezydium Komisji Krajowej, sprzeciw wobec likwidacji IPN i przywróceniu przywilejów emerytalnych esbekom oraz apel ws. emerytur stażowych – to główne tematy obradującej wczoraj w Spale Komisji Krajowej.

Więcej na ten temat: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2023/11/16/obradowala-komisja-krajowa-jest-apel-do-holowni-i-nowe-prezydium-krajowki/

Piotr Duda: Prezydent i Solidarność to gwarancja bezpieczeństwa dla polskich rodzin i pracowników

Od 2015 roku niezmiennie powtarzałem, że Andrzej Duda jest naszym największym sojusznikiem w realizacji postulatów Solidarności. Dzisiaj mogę dodać, że Pan Prezydent i NSZZ „Solidarność” stali się silnymi gwarantami bezpieczeństwa dla polskich pracowników i polskich rodzin w niepewności, jaka rysuje się po ostatnich wynikach wyborów parlamentarnych – stwierdził przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Więcej na ten temat: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2023/11/14/piotr-duda-prezydent-i-solidarnosc-to-gwarancja-bezpieczenstwa-dla-polskich-rodzin-i-pracownikow/

Dotkliwe represje pod pretekstem służby wojskowej. 41 lat temu powstały Wojskowe Obozy Internowania

Miały być ćwiczenia wojskowe, a była niewolnicza praca w nieludzkich warunkach. Mija 41 lat od powołania Wojskowych Obozów Internowania. W całym kraju do 13 takich ośrodków trafiło ponad 1,5 tys. opozycjonistów. Wśród nich przede wszystkim wrogowie komunistycznej władzy – członkowie „Solidarności”. Pamięć o bohaterach tamtych czasów uczczono w Bydgoszczy.

Więcej na ten temat: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2023/11/07/dotkliwe-represje-pod-pretekstem-sluzby-wojskowej-41-lat-temu-powstaly-wojskowe-obozy-internowania/

Kryzys na granicy Polski i Ukrainy: przedstawiciele rządu u protestujących

Ministerstwo Infrastruktury informuje dopiero dzisiaj, czyli 29 listopada br., że zmierza do zakończenia protestu przewoźników na polsko-ukraińskiej granicy. Minister infrastruktury Alvin Gajadhur spotka się z reprezentantami branży transportowej. Do rolników protestujących na granicy przybyła we wtorek 28 listopada br. wieczorem nowa minister rolnictwa Anna Gembicka. Poprzednik na ministerialnym stolcu nie miał dla nich czasu.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/kryzys-na-granicy-polski-i-ukrainy/

Wycieczki w góry w Polsce dla wszystkich !

Dwie oferty dla członków NSZZ „Solidarność”:

Zapraszamy na baseny geotermalne Gorący Potok! – Dla członków NSZZ „Solidarność” przygotowaliśmy 20% zniżki na BILETY INDYWIDUALNE oraz BILETY RODZINNE do strefy basenowej. Więcej informacji: http://solidarnosc.krakow.pl/benefity/zapraszamy-na-baseny-geotermalne-goracy-potok/

Dla członków NSZZ „Solidarność” przygotowaliśmy zarówno zniżki na pojedyncze przejazdy na koleje w naszych ośrodkach, jak również oferty wycieczek zorganizowanych.

Więcej na ten temat na stronie: http://solidarnosc.krakow.pl/benefity/pkl-oraz-pkl-tours/

Dodatkowy monitor i podnóżek to nie fanaberia pracownika

W listopadzie weszły w życie przepisy nakładające na pracodawców obowiązek wyposażenia stanowisk komputerowych w dodatkowy, ergonomiczny sprzęt. Ma to pomóc pracownikom w zadbaniu o wzrok i odpowiednią postawę. W ocenie związkowców z „Solidarności”, niektóre ze zmian wymagają doprecyzowania.

Więcej na ten temat: https://solidarnosckatowice.pl/dodatkowy-monitor-i-podnozek-to-nie-fanaberia-pracownika/

Miliardy euro publicznej pomocy dla producenta OZE

Niemiecki rząd ratuje Siemens Energy. Firma, która miała napędzać energetyczną transformację, przyniosła w ubiegłym roku 4,6 mld euro strat. Na dodatek, mimo wojny na Ukrainie, koncern wciąż prowadzi interesy z rosyjskim Rosatomem.

Więcej na ten temat: https://solidarnosckatowice.pl/15-mld-euro-publicznej-pomocy-dla-producenta-oze/

Wydajemy więcej, niż zarabiamy

Eurostat potwierdził to, o czym znaczna część Polaków boleśnie się przekonuje, sprawdzając stan swojego konta. Trudno jest utrzymać dotychczasowy poziom życia z comiesięcznej wypłaty, trzeba sięgać po oszczędności, albo brać kredyty.

Więcej na ten temat: https://solidarnosckatowice.pl/wydajemy-wiecej-niz-zarabiamy/

Energia z „małego” atomu znacznie droższa niż sądzono

W amerykańskim stanie Utah porzucono projekt budowy pierwszych komercyjnych modułowych reaktorów atomowych (SMR). Okazało się, że prąd z SMR-ów byłby o ponad połowę droższy niż wcześniej zakładano. Firma odpowiedzialna za nieudaną inwestycję ma budować SMR-y również w Polsce wspólnie z KGHM. W naszym kraju małe reaktory wciąż przedstawiane są jako energetyczne wunderwaffe.

Więcej na ten temat: https://solidarnosckatowice.pl/energia-z-malego-atomu-znacznie-drozsza-niz-sadzono/

Najlepiej w województwie dbają o bezpieczeństwo!

Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas uroczystej gali 17 listopada br. wyróżniła i nagrodziła najlepszych Społecznych Inspektorów Pracy. Wśród nich znalazł się nasz kolega Sławomir Sosik z NSZZ „Solidarność” Zakładów Azotowych Puławy SA. Serdecznie gratulujemy.
Wyróżnienia SIP-om wręczał zastępca przewodniczącego Regionu Środkowo-wschodniego NSZZ „Solidarność”, Marek Wątorski.

Więcej na ten temat: https://solidarnosclublin.pl/najlepiej-w-wojewodztwie-dbaja-o-bezpieczenstwo/

Kara za przysługę

Paweł Kawęcki, członek NSZZ „Solidarność” w Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie, podczas jednego z dyżurów nie został poinformowany o spóźnieniu się do pracy jego zmiennika. Nikt z przełożonych nie przekazał mu także komu powierzyć obowiązki kierownika zmiany. W takiej sytuacji nie opuścił stanowiska pracy, aż do pojawienia się zmiennika, czyli został ponad godzinę po swoim dyżurze.

W zamian za to został ukarany karą porządkową za pozostawanie w pracy po godzinach, brak szacunku dla przełożonego i współpracownika. Dziś czeka na termin rozprawy w sądzie.

Więcej na ten temat: https://solidarnosclublin.pl/kara-za-przysluge/

BIS – czyli Internetowy Biuletyn Informacyjny Solidarności – Gdańsk

Warto zajrzeć na biuletyny przygotowywane przez gdańską Solidarność można pobrać, wydrukować i zamieścić w Twojej gablocie związkowej: https://solidarnosc.gda.pl/biuletyn/

Prasa związkowa – Kurier Mazowsza

Do pobrania pod adresem: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?cat=3

Infoserwis – Solidarność Rzeszów

Infoserwis jest wydawany raz na dwa miesiące – dostępny jest pod adresem: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/aktualnosci/infoserwis/

Solidarność Małopolska

Miesięcznik Solidarności małopolskiej do pobrania:

http://solidarnosc.krakow.pl/wp-content/uploads/2023/09/serwis-solidarnosc-8-9-lip-sierp-2023-check_compressed-1.pdf

Tygodnik Śląsko-Dąbrowski

https://solidarnosckatowice.pl/tygodnik-solidarnosc/solidarnosc-2023/embed/#?secret=5vg2ZgjnZt#?secret=AZVluLrWL9

Materiały Video opublikowane w tym miesiącu:

Wybierz kierunek Solidarność – Alicja Symbor


Wybierz kierunek Solidarność – Zbigniew Jasiński


Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności – debata

Dlaczego warto należeć do Związku?

  • Nie jesteś sam jeśli masz problemy w pracy,
  • Działając w NSZZ „Solidarność” masz większą szansę na wynegocjowanie wyższych płac i lepszych warunków pracy,
  • Zyskujesz pomoc w przypadku niesprawiedliwego traktowania, dyskryminacji, przemocy,
  • Korzystasz z pomocy prawników i związkowych ekspertów,
  • Jesteś aktywny i możesz pomagać innym.