Kwiecień 2024
Aktualności

Kwiecień – podsumowanie miesiąca

Kwiecień – miesiąc równie emocjonujący co poprzednie. Święta Wielkanocne oraz wybory samorządowe zagwarantowały Polakom, dużą dawkę emocji. Kwiecień to także miesiąc upamiętniania wielu historycznych wydarzeń.

„NIE LĘKAJCIE SIĘ!” – 19 ROCZNICA ŚMIERCI ŚW. JANA PAWŁA II 

Tłumy wiernych, ponad sto tysięcy, zebrane na Placu Św. Piotra towarzyszyły Ojcu Świętemu w chwilach odchodzenia, a miliony ludzi na całym świecie śledziły doniesienia medialne z Watykanu. Zamykana podmuchem wiatru umieszczona na skromnej trumnie księga urosła do miary symbolu.  

Czytaj więcej klikając w link: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/nie-lekajcie-sie-19-rocznica-smierci-sw-jana-pawla-ii/

RYNEK PRACY W POLSCE OPTYMISTYCZNIE, CHOĆ BEZ REWOLUCJI

Marcowy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) z serii „Rynek pracy, edukacja, kompetencje” – choć nie ma mowy o rewolucji – wskazuje na optymistyczne zmiany i wyciąga wnioski płynące z zaobserwowanych trendów.  

Czytaj więcej klikając w link: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/parp-rynek-pracy-w-polsce-optymistycznie-choc-bez-rewolucji/

ZRG: POKAŻEMY 10 MAJA, ŻE NIE GODZIMY SIĘ NA ABSURDALNE ZAPISY W TZW. ZIELONYM ŁADZIE

Obradujący 8 kwietnia br. w Gdańsku związkowi liderzy z ZRG NSZZ „S” omawiali przygotowywaną na 10 maja br. w stolicy wielką manifestację Związku przeciwko zapisom tzw. Zielonego Ładu, który nakłada na każdego z nas dodatkowe obciążenia związane z polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

Czytaj więcej klikając w link: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/zrg-pokazemy-10-maja-ze-nie-godzimy-sie-na-absurdalne-zapisy-w-tzw-zielonym-ladzie/

I DYMI MGŁĄ KATYŃSKI LAS…

13 kwietnia obchodzimy rok w rok Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania w 1943 r. informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, jeńców zamordowanych przez NKWD w 1940 roku z rozkazu bolszewickich zbrodniarzy.

Czytaj więcej klikając w link: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/i-dymi-mgla-katynski-las-2/

STANOWISKO OŚWIATOWEJ „SOLIDARNOŚCI” W SPRAWIE LIKWIDACJI PRZEDMIOTU „HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ”

Prezydium Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku wyraża swój sprzeciw wobec zamiaru likwidacji przedmiotu „Historia i Teraźniejszość” przedstawionej w projekcie rozporządzenia ministra edukacji w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół z dnia 10 kwietnia 2024 r.

Czytaj więcej klikając w link: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/stanowisko-oswiatowej-solidarnosci-w-sprawie-likwidacji-przedmiotu-historia-i-terazniejszosc/

ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI 14 KWIETNIA. POCZĄTEK PAŃSTWA POLSKIEGO

Przyjęcie chrztu przez księcia Polan Mieszka I w 966 r. jest tradycyjnie uważane za początek nawrócenia Polski na chrześcijaństwo i przekształcenia ówczesnego plemiennego ustroju Polan w państwo. Chrześcijaństwo stało się osnową, na której Mieszko I i Bolesław Chrobry utkali polskie państwo. Nie obyło się bez krwawego oporu i prób przywracania słowiańskich bóstw.

Czytaj więcej klikając w link: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/swieto-chrztu-polski-14-kwietnia-poczatek-panstwa-polskiego/

TRAGICZNY LOT NA MIEJSCE PRZEKLĘTE. 14 ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

10 kwietnia 2010 roku doszło do wydarzenia bez precedensu w dotychczasowej historii nie tylko Polski. W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta RP, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, załoga samolotu – piloci i stewardesy.

Czytaj więcej klikając w link: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/mija-10-rocznica-katastrofy-smolenskiej/

Hołd w dniu imienin Patrona Solidarności

23 kwietnia dla członków NSZZ „Solidarność” jest dniem szczególnym. Właśnie tego dnia co roku obchodzimy imieniny Patrona NSZZ „Solidarność” Bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Czytaj więcej klikając w link: https://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=38531

APEL PIOTRA DUDY

Poniżej przedstawiamy apel, jaki Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wystosował do członków i sympatyków NSZZ „Solidarność”, w którym wzywa do obecności na demonstracji, jaką Solidarność i Solidarność RI organizują 10 maja w Warszawie.

Czytaj więcej klikając w link: https://www.solidarnosc.org.pl/zr.podlaskiego/aktualnosci,1114,apel-piotra-dudy

Pocztowcy protestowali przeciwko likwidacji miejsc pracy

23 kwietnia kilka tysięcy pocztowców z całej Polski protestowało przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie przeciwko zapowiedzianym przez zarząd spółki redukcjom etatów. W najbliższych miesiącach pracę w Poczcie Polskiej może stracić ok. 4,5 tys. osób.

Czytaj więcej klikając w link: https://solidarnosckatowice.pl/pocztowcy-protestowali-przeciwko-likwidacji-miejsc-pracy/

KARTA RABATOWA ORLEN

Od momentu wejścia w życie umowy z PKN ORLEN S.A. Komisja Krajowa otrzymuje wiele zgłoszeń o problemach z Kartą Rabatową, o czym Orlen  został poinformowany. W związku z tym, aby mieć podstawy do sygnalizowania i rozwiązywania indywidualnych problemów z kartami, Komisja Krajowa prosi o zgłaszanie każdego takiego incydentu. Dotychczas spotkaliśmy się z dwoma rodzajami problemów.

Czytaj więcej klikając w link: https://solidarnosc.szczecin.pl/?p=5829

BIS – czyli Internetowy Biuletyn Informacyjny Solidarności – Gdańsk

Warto zajrzeć na biuletyny przygotowywane przez gdańską Solidarność można pobrać, wydrukować i zamieścić w Twojej gablocie związkowej: https://solidarnosc.gda.pl/biuletyn/

Prasa związkowa – Kurier Mazowsza

Do pobrania pod adresem: https://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=37530

Infoserwis – Solidarność Rzeszów

Infoserwis jest wydawany raz na dwa miesiące – dostępny jest pod adresem: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/aktualnosci/infoserwis/

Solidarność Małopolska

Miesięcznik Solidarności małopolskiej do pobrania:

http://solidarnosc.krakow.pl/wp-content/uploads/2023/12/s12-13-2023.pdf

Tygodnik Śląsko-Dąbrowski

https://solidarnosckatowice.pl/tygodnik-solidarnosc/solidarnosc-2023/embed/#?secret=5vg2ZgjnZt#?secret=AZVluLrWL9

Materiały Video opublikowane w tym miesiącu:

Pielgrzymka Solidarności do Matki Bożej Licheńskiej 2024

10 maja w Warszawie wielka demonstracja przeciwko Zielonemu Ładowi!

Dlaczego warto należeć do Związku?

  • Nie jesteś sam jeśli masz problemy w pracy,
  • Działając w NSZZ „Solidarność” masz większą szansę na wynegocjowanie wyższych płac i lepszych warunków pracy,
  • Zyskujesz pomoc w przypadku niesprawiedliwego traktowania, dyskryminacji, przemocy,
  • Korzystasz z pomocy prawników i związkowych ekspertów,
  • Jesteś aktywny i możesz pomagać innym.