Zastanów się

9 sposobów na bycie szczęśliwszym

9 sposobów na bycie szczęśliwszym – szczególnie teraz, gdy na zewnątrz pogoda nie zachęca do spacerów, sporo miejsc jest zamkniętych. Szczególnie teraz trudno nam odnaleźć szczęście. Wydaje się, że coś nam przeszkadza. Może nie potrafimy docenić tego co dostajemy od życia.

Oglądaj mniej newsów

Zobacz – zaczynają się wiadomości. Spiker mówi: Dzień dobry. I to tyle. Tyle było dobrych wiadomości. Pozostałe informacje to same złe rzeczy. Czy tak jest naprawdę? Na co dzień dzieją się same złe rzeczy? Nie. Po prostu dobre rzeczy „słabo się sprzedają”.

9 sposobów na bycie szczęśliwszym
9 sposobów na bycie szczęśliwszym

Trup na pierwszej stronie zwiększa sprzedawalność gazety – ta zasada jest stara jak … gazety. To samo robi radio, telewizja. Jednak świat nie jest taki. Ktoś się dziś urodził. Ktoś inny się zakochał. Pewna Pani została babcią. Pewien Pan dowiedział się, że nie ma raka. Dla wielu ludzi to najpiękniejszy dzień w życiu. Ale tego nie dowiesz się z newsów.

Pomóż potrzebującemu

Solidarność zrodziła się z potrzeby solidarności z drugim człowiekiem. Częstą potrzeby pomocy dla tego drugiego. Ten czas niestety powraca. Brak pracy przy obecnie wzrastających wskaźnikach bezrobocia to tylko wierzchołek góry lodowej. Tych problemów jakie dotykają ludzi na co dzień. Szczególnie teraz:

  • Brak pracy
  • Ograniczony dostęp do służby zdrowia
  • Coraz bardziej ograniczone zaufanie do Państwa i jego poczynań

Zobacz nie dawno w artykule na temat Czy Solidarność znaczy wolność dostępnym pod adresem: https://solidarnoscpip.org.pl/czy-solidarnosc-znaczy-wolnosc/ poruszaliśmy temat aktualności w obecnych czasach słynnych tez Solidarności. Jak wiele z nich jest aktualnych.

Rozejrzyj się wokoło. Może kolega, koleżanka z pracy potrzebują Twojego wsparcia. Czasem tylko słownego. Czasem Tylko pocieszenia. Bądźmy solidarni.

Jedz więcej zdrowych rzeczy

Niektórzy twierdzą, że:

Zdrowy tryb życia prowadzą ci, którzy nie mają już wystarczająco dużo zdrowia, aby prowadzić niezdrowy.

Doskonale wiesz czego Twój organizm potrzebuje. Jeżeli nie warto skorzystać z usług dietetyka. On na podstawie Twoich badań ułoży indywidualna dietę pod Ciebie.
9 sposobów na bycie szczęśliwszym
9 sposobów na bycie szczęśliwszym

Pij dużo wody

Najlepiej tutaj oddam głos fachowcom – artykuł na ten temat polecam ze strony: https://primafoodcatering.pl/ile-wody-pic-dziennie/ fragment artykułu poniżej:

Woda to najważniejszy składnik naszej codziennej diety. Człowiek może przeżyć kilka tygodni bez jedzenia, ale już tylko kilka dni bez wody. Nasz organizm składa się właśnie głównie z wody – znajduje się jej aż ok. 50-75%. Woda stanowi podstawowy składnik krwi, soków trawiennych, moczu i potu. Zawarta jest również w mięśniach, tkance tłuszczowej, a nawet w kościach. Ponieważ ustrój człowieka nie ma zdolności do magazynowania wody, musimy dostarczać ją codziennie, żeby zrekompensować jej utratę z organizmu. Ile powinno się pić wody w takim razie? Odpowiedź na to znajduje się w poniższym tekście.

Ile litrów wody powinno się pić dziennie?

            Aby ustrój człowieka pracował prawidłowo i wydajnie należy zadbać o równowagę gospodarki wodnej. Co to oznacza? Nieustannie zachodzące procesy biochemiczne w organizmie prowadzą do wydalania wody. Konieczne jest zatem wyrównanie tych strat. A są one stosunkowo wysokie, ponieważ każdego dnia tracimy:

  • Z moczem przez nerki – 1500 ml
  • Z potem przez skórę – 600 ml
  • Przez płuca – 500 ml
  • Z kałem przez przewód pokarmowy – 150 ml

Łącznie daje nam to ubytek 2,8 l wody. Przyjmuje się, że pewne ilości wody powstają w wyniku przemian metabolicznych (ok. 300 ml). Wodę dostarczamy również spożywając produkty stałe (ok. 1000 ml). Z powyższych obliczeń wynika, że powinniśmy wypijać co najmniej 1500 ml wody.

Podstawą piramidy żywieniowej, czyli jednym z najważniejszych zaleceń dietetycznych jest wypijanie odpowiedniej porcji wody (płynów) dziennie. Zazwyczaj mówi się, że powinniśmy każdego dnia wypijać 2,0-2,5 litrów wody. W zasadzie jest to prawdą. Jednak mało kto wie, że istnieje kilka sposobów, aby bardziej indywidualnie oszacować ile wody pić dziennie.  W poniższej części zamieściliśmy najważniejsze z nich.

Sposób #1 – zapotrzebowanie na wodę uwzględniające masę ciała (1)

Przyjmuje się, że na każdy jeden kilogram masy ciała powinniśmy wypijać 30 ml wody dziennie.

Przykład: Osoba o masie ciała 60 kg powinna dostarczać w ciągu dnia (60 kg * 30 ml) 1800 ml wody.

Sposób #2 – zapotrzebowanie na wodę uwzględniające masę ciała (2)

Zgodnie z innym sposobem obliczeń, na pierwsze 10 kg masy ciała powinno przypadać 100 ml wody, na kolejne 10 kg – 50 ml, zaś na każde następne 10 kg – 20 ml.

Przykład: Osoba o masie ciała 60 kg powinna dostarczać w ciągu dnia [(10 kg * 100 ml)+(10 kg * 50 ml) + (40 kg * 20 ml) 2300 ml wody.

Sposób #3 – zapotrzebowanie na wodę uwzględniające kaloryczność diety

Ten sposób opiera się na dostarczaniu wody w przeliczeniu na ilość spożytych w ciągu dnia kalorii. Młodzież, osoby dorosłe i starsze powinny wypijać 1 ml wody na każdy 1 kcal energii (dla dzieci przelicznik ten wynosi 1,5 ml/kcal). Im wyższa kaloryczność diety, tym większe zapotrzebowanie na wodę. Wynika to z faktu, że spożywając więcej kalorii, dostarczamy więcej składników, które muszą ulec przetworzeniu, do którego wykorzystywana jest woda.

Przykład: Osoba dorosła stosująca dietę o wartości energetycznej 2500 kcal powinna sięgać po (2500 kcal * 1 ml) 2500 ml wody.

Sposób #4 – zapotrzebowanie na wodę ustalone przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ)

Zgodnie z normami ustalonymi przez IŻŻ, zapotrzebowanie na wodę na poziomie wystarczającego spożycia kształtuje się następująco:

  • Niemowlęta (0-0,5 lat): 700-1000 ml
  • Niemowlęta (0,5-1 rok): 800-1000 ml
  • Dzieci (1-3 lat): 1250 ml
  • Dzieci (4-6 lat): 1600 ml
  • Dzieci (7-9 lat): 1750 ml
  • Chłopcy (10-12 lat): 2100 ml
  • Chłopcy (13-15 lat): 2350 ml
  • Chłopcy (16-18 lat): 2500 ml
  • Dziewczęta (10-12 lat): 1900 ml
  • Dziewczęta (13-15 lat): 1950 ml
  • Dziewczęta (16-18 lat): 2000 ml
  • Mężczyźni: 2500 ml
  • Kobiety: 2000 ml
  • Kobiety ciężarne: 2300 ml
  • Kobiety karmiące: 2700 ml

Niektórzy ludzie wymagają dostarczania większych ilości wody. Są to m.in. osoby:

  • Będące na diecie wysokobiałkowej (wyższa podaż płynów pomaga nerkom przetworzyć nadmierne ilości białka)
  • Stosujące dietę o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego
  • Pacjenci cierpiący na przewlekłe wymioty i/lub biegunki (aby uzupełnić dodatkową utratę płynów)
  • Aktywne fizycznie (w celu uzupełnienia strat płynów w postaci potu) – podczas intensywnego wysiłku fizycznego, sportowcy mogą tracić z potem nawet 6-10% masy ciała
  • Przebywające na obszarach o gorącym klimacie i niskiej wilgotności
  • Chorujące na cukrzycę, niektóre choroby nerek
  • W czasie regeneracji po oparzeniach
  • Nadużywające alkoholu

Stan gorączki jest również wskazaniem do zwiększenia ilości wypijanej wody. Przyjmuje się, że osoby cierpiące na gorączkę powinny dostarczać o ok. 10% więcej wody na każdy 1°C powyżej normy.

Na niskie spożycie wody narażone są przede wszystkim niemowlęta, małe dzieci i osoby w podeszłym wieku, u których mechanizmy związane z sygnalizowaniem uczucia pragnienia są zaburzone. Dodatkowo osoby starsze bardzo często przyjmują leki, które mogą zwiększać zapotrzebowanie na płyny.

Więcej na stronie: https://primafoodcatering.pl/ile-wody-pic-dziennie/

Pij dużo wody - zwykle pijemy jej za mało.
Pij dużo wody – zwykle pijemy jej za mało.

Wysypiaj się

Okazuje się, że bardzo wiele osób cierpi na niedobór snu. Przyczyn może być wiele, m.in. tryb życia, bezsenność, problemy osobiste, stres, nadmiar pracy. Chroniczny brak snu może prowadzić do chorób serca, nadciśnienia, otyłości, chorób nerek, niepłodności, depresji.
Amerykańska organizacja National Sleep Foundation (NSF) przygotowała rekomendacje dotyczące ilości snu, w zależności od wieku. Poniżej te wytyczne.
Ile powinien spać człowiek według wieku:

noworodki (0–3 miesiące): 14–17 godzin
niemowlęta (4–11 miesięcy): 12–15 godzin
małe dzieci (1–2 lata): 11–14 godzin
przedszkolaki (3–5 lat): 10–13 godzin
dzieci w wieku szkolnym (6–13 lat): 9–11 godzin
nastolatki (14–17 lat): 8–10 godzin
młodsi dorośli (18–25 lat): 7–9 godzin
dorośli (26–64 lata): 7–9 godzin
starsi dorośli (65 lat i powyżej): 7–8 godzin

Te wyliczenia potwierdzają badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Z ich obserwacji również wynika, że dorosły człowiek potrzebuje 6-8 godzin snu dziennie, aby jego organizm się w pełni zregenerował.
Więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/Psychologia/Zdrowy-sen/Ile-godzin-powinien-spac-czlowiek-TABELA-WIEKU-i-sposoby-na-dobry-sen

9 sposobów na bycie szczęśliwszym - Wysypiaj się
9 sposobów na bycie szczęśliwszym – Wysypiaj się

Trenuj

Nie musisz trenować sportu zawodowo. Jednak ruszenie się trochę sprzed komputera spowoduje że chętniej zasiądziesz do pracy. Mięśnie obciążane utrzymują się w dobrej kondycji. Nawet parę minut ruchu, treningu będzie dobre dla zdrowia.

Zrób sobie przerwę od komputera i social mediów

Czy potrafisz dalej na jeden dzień odciąć się od wszystkiego? Wyłączyć telefon, komputer, telewizor, radio. Poczuj się tak jak ludzie ponad 100 lat temu. Odpocznij od tego wszystkiego.

Na pewno wiesz, że:

Pracownikowi pracującemu przy monitorze ekranowym przysługuje 5 minutowa przerwa w pracy po każdej godzinie przepracowanej przy obsłudze monitora ekranowego. Przerwy te są wliczane do czasu pracy.

To, że pracujesz w domu nie oznacza że nie warto robić przerw. Trzeba je robić jak najbardziej.

Spędzaj więcej czasu na zewnątrz

Szczególnie w ostatnich miesiącach będąc w zamknięciu, na pracy zdalnej brakuje nam tego kontaktu z przyrodą. Światem zewnętrznym. Przede wszystkim warto skorzystać ze spacerów. Jeżeli nie mamy zwierzaka który siła rzeczy wymaga od nas ruszenia się z domu to może warto to przemyśleć?

9 sposobów na bycie szczęśliwszym - Spaceruj
9 sposobów na bycie szczęśliwszym – Spaceruj

Bądź dla siebie wyrozumiały / wyrozumiała

Praca w PIP to praca przede wszystkim dla ludzi uporządkowanych. Jednak nie wszystko w Twoim życiu takie musi być. Nie wszystku musi być zgodne z rutyna, harmonogramem. Pozwól sobie na odrobinę luzu. Wytchnienia.

Nie zawsze jest wszystko poukładane.
Nie zawsze jest wszystko poukładane.

Zobacz film na ten temat:

Na temat dzisiejszego artykułu znalazłem też krótki filmik. Możesz go również po prostu posłuchać: