2022 Marzec - Podsumowanie miesiąca
Aktualności

Podsumowanie miesiąca – marzec 2022

Marzec 2022 roku obfitował w wiele zawirowań. Zmiana przepisów w trakcie roku podatkowego, woja na Ukrainie, napływ imigrantów z Ukrainy to tylko kilka z wydarzeń.

„Solidarność” zwraca EKZZ-towi pomoc dla Ukrainy. Życie jest ważniejsze, niż związkowa polityka

„Solidarność” straciła cierpliwość do działań – a właściwie braku działań – Komitetu Wykonawczego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ), który nie chce jednoznacznie potępić Federacji Wolnych Związków Zawodowych Rosji (FNPR). – Jesteśmy świadkami przerażających zabiegów, które mają na celu usprawiedliwianie i negowanie oczywistego faktu, że Rosja to agresorzy, dopuszczający się zbrodni wojennych – napisał w liście do Sekretarza Generalnego EKZZ Luci Visentiniego, szef „Solidarności” Piotr Duda. W proteście „Solidarność” zwróciła 50 tys. Euro, które EKZZ przekazał „Solidarności” na pomoc Ukrainie.

Więcej na stronie: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2022/03/31/solidarnosc-zwraca-ekzz-towi-pomoc-dla-ukrainy-zycie-jest-wazniejsze-niz-zwiazkowa-polityka/

KZD zadecyduje o pozostaniu Solidarności w strukturach międzynarodowych

Z ogromnym oburzeniem szefowie regionów i branż NSZZ „Solidarność” przyjęli stanowisko Komitetu Wykonawczego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ), które nie potępiło Federacji Niezależnych Związków Zawodowych Rosji (FNPR), popierającej napaść Rosji na Ukrainę. Dyskusja nad zasadnością funkcjonowania Solidarności w międzynarodowych strukturach związkowych zdominowała spotkanie liderów Związku. Zgodnie oceniono, że dyskusja i ewentualne decyzje muszą zapaść na Krajowym Zjeździe Delegatów, który odbędzie się już w maju.

Więcej na stronie: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2022/03/23/kzd-zadecyduje-o-pozostaniu-solidarnosci-w-strukturach-miedzynarodowych/

Piotr Duda: Żądamy natychmiastowego wyrzucenia FNPR ze wspólnoty związkowej

Piotr Duda skierował list do Sharan Burrow, sekretarz generalnej MKZZ, w którym zwraca się natychmiastowego wyrzucenia FNPR ze wspólnoty związkowej. Co jeszcze musi się stać, aby największa światowa konfederacja związkowa potępiła wojnę i po prostu wyrzuciła ze swoich szeregów ohydnych propagandzistów, którzy mają krew na rękach?

Treść listu do przeczytania na stronie: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2022/03/11/piotr-duda-zadamy-natychmiastowego-wyrzucenia-fnpr-ze-wspolnoty-zwiazkowej/

Koniec z rosyjskim węglem

Do końca tego roku zakończymy import węglowodorów z Rosji. Najszybciej węgla z Rosji, bo już na przełomie kwietnia i maja. Ropę z tego kierunku pożegnamy do końca roku. Podobnie jak gaz, dla którego alternatywą będzie LNG i gaz z Norwegii – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/koniec-z-rosyjskim-weglem/

Szef ukraińskiej dyplomacji z wizytą w „Solidarności”

Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy ma złożyć wizytę w gdańskiej siedzibie NSZZ „Solidarność”. W programie jest spotkanie z liderem KK NSZZ „S” Piotrem Dudą.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/szef-ukrainskiej-dyplomacji-z-wizyta-w-solidarnosci/

„Godność” wspomina polityczny wymiar dzieła św. Jana Pawła II

W sobotę 2 kwietnia 2022 r. mija 17 rocznica śmierci św. Jana Pawła II. W czasie wojny na Ukrainie zdajemy sobie sprawę jaką rolę w przywracaniu świadomości narodowej i w odzyskaniu niepodległości odegrali św. Jan Paweł II i Prezydent Ronald Reagan. Dzięki ich wieloletniemu współdziałaniu rozpadł się Związek Radziecki i wiele krajów zniewolonych po II wojnie światowej zrzuciło komunistyczne jarzmo.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/godnosc-wspomina-polityczny-wymiar-dziela-sw-jana-pawla-ii-2/

KM Pracowników Oświaty krytycznie w sprawie zmian w Karcie nauczyciela

Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku wyraża dezaprobatę odnośnie sposobu wprowadzania nowelizacji Karty nauczyciela, dotyczącej wynagrodzeń nauczycieli poprzez poselski projekt zmian, bez konsultacji ze związkami zawodowymi

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/glos-km-pracownikow-oswiaty-w-sprawie-karty-nauczyciela/

Rosja finansowała ekologów

Wojna na Ukrainie pokazała wyraźnie, jak bardzo Europa stała się zależna od rosyjskiej ropy i gazu. Próby samodzielnego wydobycia gazu ziemnego często kończyły się niepowodzeniem z powodu protestów organizacji broniących klimatu, wspieranych pieniędzmi z Moskwy – pisze „Die Welt”.

Więcej na ten temat: http://solidarnosc.wroc.pl/rosja-finansowala-ekologow/

Zmiany w Polskim Ładzie

Na konferencji prasowej w dniu 24. marca br., premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe założenia tzw.    tarczy antyputinowskiej. Podkreślił, że propozycje zmian w podatkach mają łagodzić skutki wojny na wschodzie i zostawić więcej pieniędzy w portfelach Polaków. Rząd wskazuje, że zyska na tym blisko 13 mln podatników, a koszt dla budżetu państwa wyniesie 15 mld zł rocznie.Najważniejsze decyzje ogłoszone przez szefa rządu to:• obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. dla podatników rozliczających się według skali;• likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej – ta zmiana dotyczy 3,1 mln osób;• powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców – wspólne rozliczenie zastąpi ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1,5 tys. zł.;• kwota wolna 30 tys. zł i próg podatkowy 120 tys. zł – bez zmian.

Więcej na ten temat: http://www.solidarnosc.org.pl/zr.podlaskiego/aktualnosci,829,zmiany-w-polskim-ladzie

„Solidarność” przyjęła uchodźców z Ukrainy

Zgodnie z decyzją Komisji Krajowej, „Solidarność” przeznaczyła dwa swoje ośrodki dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Do Spały i Jarnołtówka przybyło ponad 200 osób. W dominującej liczbie są to matki z dziećmi. Jest też sporo osób starszych, seniorów. Mimo, że 90 proc. osób to Ukraińcy, są też osoby innych narodowości. Wśród osób, które się tam znalazły jest dużo rannych dzieci, które wymagają stałej opieki medycznej. W ośrodkach słychać tylko płacz, lub przejmującą ciszę. Nikt tam nie ogląda telewizji.

Więcej na ten temat: http://www.solidarnosc.org.pl/zr.podlaskiego/aktualnosci,824,solidarnosc-przyjela-uchodzcow-z-ukrainy

Od dzisiaj nauczyciele mają swojego Patrona

Dzisiaj w Centrum Caritas Polska w Warszawie na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, w której udział wzięli m.in. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. duszpasterstwa nauczycieli, ogłoszono, że bł. Natalia Tułasiewicz została Patronką nauczycieli polskich.

Tu dopiero w pełni przekonuję się, jak cenna dla drugich jest moja życiowa samotność i moje powołanie świeckiego apostolstwa. I przekonuję się, jak palącą kwestią jest, aby wyjść z ukrycia własnej kapliczki właśnie ku światu, aby wypełnić tę przepaść, która dzieli świętego w klasztorze od człowieka świeckiego. Powiedziałabym po prostu: wyjdźmy ze świętością w duszy na ulice!

Więcej na ten temat: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/polscy-nauczyciele-maja-swojego-patrona/#more

Do rzeszowskiej Solidarności wstępuje coraz więcej osób

Pracownicy różnych branż coraz chętniej zapisują się do NSZZ „Solidarność”. Potwierdza to choćby ostatnie półrocze. Do rzeszowskiej Solidarności wstąpiło aż 300 osób, w tym pracownicy handlu.

Więcej na ten temat: https://nowiny24.pl/do-rzeszowskiej-solidarnosci-wstepuje-coraz-wiecej-osob/ar/c10-16126967#more

Konkurs PIP na Najaktywniejszego Społecznego Inspektora Pracy

W imieniu Okręgowego Inspektora Pracy zapraszamy wszystkich zakładowych, oddziałowych i grupowych społecznych inspektorów pracy do udziału do udziału w konkursie „Najaktywniejszy Społeczny Inspektor Pracy”. Zgłoszeń do konkursu, zgodnie z regulaminem, mogą dokonywać wyłącznie organizacje związkowe.

Więcej na ten temat: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/konkurs-pip-na-najaktywniejszego-spolecznego-inspektora-pracy/#more

Ile rubli kosztuje przyzwoitość?

Mimo wojny na Ukrainie, francuski koncern energetyczny EDF nie wycofuje się z planów sprzedaży rosyjskiemu Rosatomowi 20 proc. udziałów w swojej spółce produkującej turbiny do elektrowni jądrowych. Warto przypomnieć, że głównym akcjonariuszem EDF jest francuski skarb państwa.

Więcej na ten temat: https://solidarnosckatowice.pl/ile-rubli-kosztuje-przyzwoitosc/

Dość bzdur. Niezbędna zmiana unijnej polityki energetycznej i zawieszenie opłat za emisję

Kraje, które przedkładają rosyjski gaz ponad życie dzieci z bombardowanych ukraińskich miast, nie mają żadnego mandatu do narzucania Polsce jakichkolwiek działań w zakresie kształtowania polityki energetycznej – czytamy w stanowisku Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, skierowanym 17 marca do premiera Mateusza Morawieckiego. Związkowcy wezwali rząd do podjęcia działań na rzecz zawieszenia unijnego systemu handlu emisjami EU ETS.

Więcej na ten temat: https://solidarnosckatowice.pl/dosc-bzdur-niezbedna-zmiana-unijnej-polityki-energetycznej-i-zawieszenie-oplat-za-emisje/

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Lublinie uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów oraz zapalenia zniczy przy Mogile – Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954, pod tablicą upamiętniającą ofiary więzienia na Zamku Lubelskim oraz pod pomnikiem Zaporczyków.

Więcej na ten temat: http://www.solidarnosc.org.pl/lublin/narodowy_dzien_pamieci_zolnierzy_wykletych_w_lublinie,5,1945.html

IBIS – czyli Internetowy Biuletyn Informacyjny Solidarności – Gdańsk

Warto zajrzeć na biuletyny przygotowywane przez gdańską Solidarność można pobrać, wydrukować i zamieścić w Twojej gablocie związkowej: https://solidarnosc.gda.pl/biuletyn/

Prasa związkowa – Kurier Mazowsza

Do pobrania pod adresem: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?cat=3

Infoserwis – Solidarność Rzeszów

Infoserwis jest wydawany raz na dwa miesiące – dostępny jest pod adresem: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/aktualnosci/infoserwis/

Tygodnik Śląsko-Dąbrowski

https://solidarnosckatowice.pl/tygodnik-solidarnosc/solidarnosc-2022/embed/#?secret=BrRlm39V70

Materiały Video opublikowane w tym miesiącu: