2022 sierpień - Podsumowanie miesiąca
Aktualności

2022 sierpień – Podsumowanie miesiąca

2022 sierpień – Podsumowanie miesiąca – tradycyjnie żniwa, ale też zamieszanie w polityce, żądanie reparacji od Niemiec, zatrucie Odry …

78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie

1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w Warszawie wybuchło powstanie. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Więcej na ten temat: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2022/08/01/78-lat-temu-wybuchlo-powstanie-warszawskie/

Komunikat Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S”

Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” podczas posiedzenia w dniu 1 września 2022 r. wyraziła sprzeciw wobec systematycznego obniżania prestiżu zawodu nauczyciela przez Rząd RP. Dowodem na to jest wielkość zaplanowanych w budżecie państwa na 2023 rok podwyżek płac nauczycieli wynoszących zaledwie 7,8%, przy jednoczesnej inflacji bliskiej 16%.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/komunikat-rady-krajowej-sekcji-oswiaty-i-wychowania-nszz-s/

Morawiecki: ideały Solidarności są żywe w naszej szeroko zakrojonej polityce społecznej, która zmieniła oblicze Rzeczpospolitej

Przed 42 laty powstał ruch społeczny, który przyczynił się do bezkrwawego obalenia systemu komunistycznego – mówił w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki w 42. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/morawiecki-idealy-solidarnosci-sa-zywe-w-naszej-polityce-zgodnie-z-dewiza-prezydenta-lecha-kaczynskiego-staramy-sie-pomagac-tym-najslabszym-bo-panstwo-powinno-w-czasach-proby-stac-przy-tych-ktorzy/

Kolorowe zdjęcia z manifestacji 31 sierpnia 1982 r.

„Wielka zadyma” – tym mianem określano w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku manifestacje uliczne opozycji antykomunistycznej, które gromadziły kilka lub kilkanaście tysięcy osób, a podczas których dochodziło do starć z siłami porządkowymi. We wrocławskim Arsenale możemy zobaczyć wystawę unikatowych zdjęć Jerzego Stanisława Lajstowicza.

Więcej na ten temat: http://solidarnosc.wroc.pl/kolorowe-zdjecia-z-manifestacji-31-sierpnia-1982-r/

Zasiłki macierzyńskie bez podatku

Od 1 lipca 2022 r. zasiłek macierzyński jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 85 528 zł w skali roku. Zwolnienie nie dotyczy wszystkich. Jednak przepisy te obowiązują z mocą wsteczną, czyli zwolnieniem z podatku dochodowego są objęte wszystkie zasiłki macierzyńskie wypłacone od początku 2022 roku.

Więcej na ten temat: http://solidarnosc.wroc.pl/zasilki-macierzynskie-bez-podatku/

Piotr Duda do premiera Morawieckiego: Został nam jeden postulat – emerytury stażowe. My tego nie odpuścimy

Został nam jeden postulat, czternasty – emerytury stażowe. Panie Premierze, my tego nie odpuścimy – zwrócił się do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego szef Solidarności Piotr Duda podczas uroczystości upamiętniających 42. rocznicę powstania NSZZ „S”, które odbywają się w Gdańsku.

Więcej na ten temat: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=33364

Spotkanie z Panią Minister Marleną Maląg

Dzięki interwencji handlowej „Solidarności” będzie więcej kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w sklepach naruszających przepisy dotyczące handlu w niedziele. Placówki, które uporczywie łamią prawo muszą liczyć się z karami sięgającymi nawet 1 mln zł.

Więcej na ten temat: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=33266

W sobotę odsłonięcie Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu

3 września 2022 r. w Mielcu odbędzie się uroczystość odsłonięcia i poświecenia Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych – największego w Polsce monumentu upamiętniającego bohaterów podziemia antykomunistycznego.

Więcej na ten temat: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/w-sobote-odsloniecie-pomnika-zolnierzy-wykletych-niezlomnych-w-mielcu/

Podwyżki, ale nie dla wszystkich

400 zł brutto – o taką kwotę wzrosną wynagrodzenia zasadnicze w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Porozumienie w tej sprawie przedstawiciele „Solidarności” podpisali z dyrektorem generalnym urzędu 25 sierpnia. Podwyżek nie otrzymają osoby zatrudnione w innych instytucjach administracji rządowej działających w terenie.

Więcej na ten temat: https://solidarnosckatowice.pl/podwyzki-ale-nie-dla-wszystkich/

Nexteer po raz kolejny zwolnił z pracy przewodniczącego „Solidarności”

Spółka Nexteer Automotive Poland w Tychach wyrzuciła z pracy przewodniczącego „Solidarności”. W przeszłości Grzegorz Zmuda był już dwukrotnie zwalniany, a następnie przywracany do pracy przez sądy. W ocenie związkowców postępowanie zarządu tyskiej spółki to bezprawie. Zapowiadają pozwy sądowe i akcje protestacyjne.

Więcej na ten temat: https://solidarnosckatowice.pl/nexteer-po-raz-kolejny-zwolnil-z-pracy-przewodniczacego-solidarnosci/

Skuteczne działania pocztowej „Solidarności”

Po interwencjach związkowców z „Solidarności” zarząd Poczty Polskiej zawiesił stosowanie niekorzystnych dla listonoszy zasad ewidencjonowania czasu pracy. W efekcie ich wprowadzenia wielu listonoszy wykonywało dodatkową pracę bez wynagrodzenia.

Więcej na ten temat: https://solidarnosckatowice.pl/skuteczne-dzialania-pocztowej-solidarnosci/

Oświatowa „Solidarność” negatywnie o zmianach w Karcie Nauczyciela

Głównym efektem zmian w Karcie Nauczyciela będzie utrwalenie negatywnej selekcji do zawodu – oceniają związkowcy. Wskazują, że nowe przepisy zostały wprowadzone bez dialogu społecznego, a resort edukacji nie realizuje porozumienia podpisanego z oświatową „Solidarnością” w 2019 roku.

Więcej na ten temat: https://solidarnosckatowice.pl/oswiatowa-solidarnosc-negatywnie-o-zmianach-w-karcie-nauczyciela/

Lubelska Biegowa Triada Pamięci

Trwają zapisy do  startu w „7. Mila Pamięci Ofiar Komunizmu”. Organizatorzy zapraszają uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, nauczycieli i rodziców. Wydarzenie upamiętnia ofiary komunizmu na świecie, w tym znanych i nieznanych bohaterów podziemia antykomunistycznego, którzy oddali swoje życie dla Ojczyzny.

Więcej na ten temat: http://www.solidarnosc.org.pl/lublin/lubelska_biegowa_triada_pamieci,5,2007.html

Rondo NSZZ „Solidarność” w Kraśniku

Po wybuchu protestów robotniczych i strajku w stoczni gdańskiej 31 sierpnia 1980 r. doszło do podpisania Porozumień Sierpniowych, a w konsekwencji utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Wydarzenia na Pomorzu zostały poprzedzone lipcowymi protestami w zakładach pracy na Lubelszczyźnie. Również w Kraśniku.

Więcej na ten temat: http://www.solidarnosc.org.pl/lublin/rondo_nszz__solidarnosc__w_krasniku,5,2003.html

BIS – czyli Internetowy Biuletyn Informacyjny Solidarności – Gdańsk

Warto zajrzeć na biuletyny przygotowywane przez gdańską Solidarność można pobrać, wydrukować i zamieścić w Twojej gablocie związkowej: https://solidarnosc.gda.pl/biuletyn/

Prasa związkowa – Kurier Mazowsza

Do pobrania pod adresem: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?cat=3

Infoserwis – Solidarność Rzeszów

Infoserwis jest wydawany raz na dwa miesiące – dostępny jest pod adresem: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/aktualnosci/infoserwis/

Tygodnik Śląsko-Dąbrowski

https://solidarnosckatowice.pl/tygodnik-solidarnosc/solidarnosc-2022/embed/#?secret=BrRlm39V70

Materiały Video opublikowane w tym miesiącu:

14 Parada Motocyklowa Solidarności-film

Obchody Dnia Wolności i Solidarności w Poznaniu i regionie Teleskop 31.08.22

Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Dzięki zapisaniu się na newsletter 1-2 razy w miesiącu otrzymasz informację o nowych wypisach na tej stronie.

UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.