2022 październik - Podsumowanie miesiąca
Aktualności

Październik 2022 – Podsumowanie miesiąca

Październik 2022 – to kolejny miesiąc walk u naszych sąsiadów, problemy z zdobyciem węgla na zimę i mocno rosnące ceny paliwa.

Nauczyciele pikietowali w swoje święto. Protest przed Kuratorium Oświaty

W Dzień Edukacji Narodowej nauczyciele przeprowadzili pikietę przed bydgoskim Kuratorium Oświaty. Pikieta zorganizowana pod hasłem „Ostatni dzwonek dla polskiej oświaty” ma zwrócić uwagę na pogarszającą się sytuację zawodową i finansową polskich nauczycieli i niepedagogicznych pracowników oświaty. Delegacja protestujących złożyła w Kuratorium petycję skierowaną do ministra Przemysława Czarnka.

Więcej na ten temat: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2022/10/14/nauczyciele-pikietowali-w-swoje-swieto-protest-przed-kuratorium-oswiaty/

Propozycje rządu nie gwarantują realizacji postulatów Związku. 17 listopada Solidarność organizuje w Warszawie manifestację!

Po dwóch turach rozmów z rządem Solidarność zdecydowała o zorganizowaniu 17 listopada protestu w Warszawie. W ocenie Związku propozycje rządu nie gwarantują skutecznej realizacji jego postulatów. – Nie szykujemy protestu przeciwko rządowi, ale na rzecz realizacji naszych postulatów – powiedział podczas dyskusji szef Solidarności Piotr Duda.

Więcej na ten temat: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2022/10/07/propozycje-rzadu-nie-gwarantuja-realizacji-postulatow-zwiazku-17-listopada-solidarnosc-organizuje-w-warszawie-manifestacje/

Zobacz też tutaj: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/marsz-godnosci-dlaczego-protestujemy/

Marsz Godności. Pobierz ulotkę i plakat manifestacji!

„Jest już gotowa oficjalna ulotka i plakat Marszu Godności. Ściągajcie, udostępniajcie, drukujcie! Widzimy się 17 listopada w Warszawie!” – informuje w mediach społecznościowych Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”. Poniżej do pobrania – Plakat, Ulotka i Trasa Marszu!

Więcej na ten temat: https://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/kraj/item/21866-marsz-godnosci-pobierz-plakat-manifestacji

Po spotkaniu Premiera z „Solidarnością”. W piątek decyzja o dalszych krokach

W Biurze Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Warszawie spotkali się przedstawiciele NSZZ „S” z premierem RP Mateuszem Morawieckim. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Prezydium KK NSZZ „S” z Piotrem Dudą oraz przewodniczący Regionów i Rad Sekretariatów Branżowych NSZZ „Solidarność”. Premierowi towarzyszył minister Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.

Więcej na ten temat: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2022/10/06/3235/

Solidarność żąda 3xP. Oczekujemy systemowych rozwiązań!

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Krajowej podjęto decyzję o jeszcze większej intensyfikacji działań w związku z niespełnionymi dotąd przez rząd postulatami „Solidarności”. Przedstawiamy specjalną grafikę z krótkim omówieniem postulatów Solidarności. – Bierzcie, korzystajcie, udostępniajcie, rozsyłajcie, niech nas widzą, niech wiedzą, że jest nas mnóstwo i nie będziemy milczeć ani minuty dłużej! – zachęca Piotr Duda, szef NSZZ „Solidarność” w mediach społecznościowych.

Więcej na ten temat: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2022/10/04/solidarnosc-zada-3xp-oczekujemy-systemowych-rozwiazan/

Społeczni Inspektorzy Pracy z wizytą w MPK

Dzięki uprzejmości prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu Krzysztofa Balawajdera członkowie Wszechnicy Społecznej Inspekcji Pracy mogli zapoznać się ze specyfiką pracy na zajezdni autobusowej przy ul. Obornickiej i na zajezdni tramwajowej Borek przy ul. Powstańców Śląskich we Wrocławiu.
Uczestnicy spotkania na własne oczy przekonali się jak wiele pracy należy włożyć, aby podróżowanie autobusami i tramwajami po Wrocławiu było bezpieczne i komfortowe.

Więcej na ten temat: http://solidarnosc.wroc.pl/spoleczni-inspektorzy-pracy-z-wizyta-w-mpk/

Wzrosły dobrowolne świadczenia żywnościowe

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej umożliwiło poszerzenie pakietu benefitów pracowniczych o istotny element. Nowe rozporządzenie ministra Rodziny i Polityki Społecznej z końca lutego br. podwyższyło wartość dobrowolnych świadczeń żywnościowych, jakie pracodawca może zapewnić pracownikowi bez obciążenia składkami na ZUS, ze 190 zł do 300 zł. To wzrost o 58 proc. i pierwsze takie rozporządzenie od 18 lat.
75 proc. ankietowanych deklaruje, że teraz zakup żywności jest dużym obciążeniem dla ich gospodarstwa domowego, w tym 40 proc. wskazuje, że jest to zdecydowanie duże obciążenie.

Informacja pochodzi ze strony: http://solidarnosc.wroc.pl/wzrosly-dobrowolne-swiadczenia-zywnosciowe/

Minister Maląg o pracy zdalnej

Dążymy do tego, aby praca zdalna na stałe została wpisana do Kodeksu pracy. Dzisiaj rozwiązania o pracy zdalnej obowiązują na mocy przepisów covidowych. Dzięki temu, że pracę zdalną wprowadziliśmy w czasie pandemii, tak naprawdę państwo i gospodarka mogły funkcjonować. To się sprawdziło – podkreśliła minister Maląg w wywiadzie dla TVP.
Pracuje w tym temacie podkomisja. Te prace jeszcze potrwają, bo jednak są to zmiany do Kodeksu pracy -wyjaśniła.
Zdaniem minister Maląg wprowadzenie takich zmian do Kodeksu pracy to “spore możliwości w polityce prorodzinnej”.
Realizując politykę prorodzinną, która ma być kompleksowa i systemowa, młodzi ludzie bardzo dużą uwagę zwracają na to, że potrzebne są elastyczne formy czasu pracy, czyli zmiana w tym zakresie, a praca zdalna to takie rozwiązanie – oceniła.
źródło (Polska Agencja Prasowa).

Informacja ze strony: http://solidarnosc.wroc.pl/minister-malag-o-pracy-zdalnej/

Lady Pank, Kombii i Apocalyptica

ak co roku zapraszamy na specjalne koncerty legend polskiego rocka z cyklu wROCK for Freedom z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
11 listopada we wrocławskiej Hali Stulecia wystąpi ulubiony przez publiczność kilku pokoleniową zespół LADY PANK oraz grupa KOMBII z niezastąpionym wokalistą i gitarzystą, Grzegorzem Skawińskim!

Więcej informacji na stronie: http://solidarnosc.wroc.pl/lady-pank-i-kombii-11-listopada/

Aktywizacja zawodowa – projekt ministerstwa pracy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pod kierownictwem Marleny Maląg pracuje nad projektem ustawy o aktywizacji zawodowej Polaków. W projekcie znalazł się zapis, w myśl którego “Starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać pracodawcy lub przedsiębiorcy dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego, który ukończył 50. rok życia albo poszukującego pracy, który ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny.”

Więcej na ten temat: http://solidarnosc.wroc.pl/aktywizacja-zawodowa-projekt-ministerstwa-pracy/

Od lipca za składki związkowe można odliczyć od dochodu 500 zł

Od 1 stycznia 2022 r. można odliczyć (od dochodu przed opodatkowaniem) ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych. Od 1 lipca 2022 r. roczny limit tej ulgi zwiększył się do 500 zł.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=33898

„Takim sianem się wypchajcie!” Trwa happening „S” pracowników sfery finansów publicznych

Do siedziby Ministerstwa Finansów trafiły pierwsze paczki siana przygotowane wspólnie przez NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądów i Prokuratury oraz Sekretariat Służb Publicznych NSZZ „S”. Związkowcy wręczają politykom siano w ramach protestu przed zbyt niską, ich zdaniem, regulacją płac na poziomie 7,8 proc., jaką zapowiedział rząd.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=33751

Dlaczego protestujemy?

Rozmowa z Romanem Jakimem, przewodniczącym Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” o powodach protestu „Marsz Godności” 17 listopada 2022 r. w Warszawie.

Link do audycji: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/dlaczego-protestujemy/

Niemcy demontują wiatraki, aby powiększyć kopalnie

Farma wiatrowa w niemieckim Erkelenz zostanie zdemontowana, aby zrobić miejsce odkrywce węgla brunatnego. Nasi zachodni sąsiedzi na potęgę otwierają też zamknięte wcześniej elektrownie węglowe, żeby zabezpieczyć dostawy energii na nadchodzącą zimę. Okazuje się, że rzekoma „katastrofa klimatyczna”, którą od lat jesteśmy straszeni, budzi znacznie mniejszą grozę od widma blackoutu.

Więcej na ten temat: https://solidarnosckatowice.pl/niemcy-demontuja-wiatraki-aby-powiekszyc-kopalnie/

BIS – czyli Internetowy Biuletyn Informacyjny Solidarności – Gdańsk

Warto zajrzeć na biuletyny przygotowywane przez gdańską Solidarność można pobrać, wydrukować i zamieścić w Twojej gablocie związkowej: https://solidarnosc.gda.pl/biuletyn/

Prasa związkowa – Kurier Mazowsza

Do pobrania pod adresem: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?cat=3

Infoserwis – Solidarność Rzeszów

Infoserwis jest wydawany raz na dwa miesiące – dostępny jest pod adresem: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/aktualnosci/infoserwis/

Solidarność Małopolska

Miesięcznik Solidarności małopolskiej do pobrania:

http://solidarnosc.krakow.pl/wp-content/uploads/2022/09/serwis7-8_2022strona.pdf

Tygodnik Śląsko-Dąbrowski

https://solidarnosckatowice.pl/tygodnik-solidarnosc/solidarnosc-2022/embed/#?secret=BrRlm39V70

Materiały Video opublikowane w tym miesiącu:

Gość Radia ZET – Piotr Duda