DZIEŃ WOLNY W WIGILIĘ – DODATKOWA NIEDZIELA HANDLOWA
Sejm 27 listopada 2024 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dopiero od przyszłego roku. To nie świąteczny prezent: wprowadzono bowiem od 2025 r. dodatkową niedzielę handlową w grudniu.
Czytaj więcej: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/dzien-wolny-w-wigilie-dodatkowa-niedziela-handlowa/
KIEDY ZUS MOŻE PRZELICZYĆ ŚWIADCZENIE?
Każda osoba, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, może w określonych przypadkach, wstąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przeliczenie wysokości świadczenia. Oznacza to, że świadczenie może wzrosnąć.
Czytaj więcej: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/kiedy-zus-moze-przeliczyc-swiadczenie/
RENTA WDOWIA: WNIOSKI JUŻ OD 1 STYCZNIA
Od 1 stycznia 2025 r. wdowy i wdowcy będą mogli występować o tzw. rentę wdowią. Jest ona przeznaczona dla osób, które straciły małżonka i mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno to renta rodzinna po zmarłym. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki. Dla zainteresowanych Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował szkolenie.
Czytaj więcej: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/renta-wdowia-wnioski-juz-od-1-stycznia/
CENA PRĄDU ZAMROŻONA DO KOŃCA WRZEŚNIA 2025 R.
Rząd przyjął 19 listopada br. projekt ustawy, przewidujący utrzymanie do końca września 2025 r. ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł za MWh, czyli przez 9 miesięcy przyszłego roku.
Czytaj więcej: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/cena-pradu-zamrozona-do-konca-wrzesnia-2025-r/
PAŹDZIERNIK BR. Z NAJNIŻSZĄ LICZBĄ BEZROBOTNYCH OD 1990 ROKU
Stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku br. utrzymała się na poziomie 5 proc. – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To tyle samo, co w końcu września br. i października 2023 r. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 767,1 tys. i była najniższą, jaką zanotowano w październiku od początku pomiaru – od 1990 r. Od kilku lat mamy więc rynek pracy pracownika. To m.in. efekt zmian demograficznych.
Czytaj więcej: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/pazdziernik-br-z-najnizsza-liczba-bezrobotnych-od-1990-roku/
CO DALEJ Z UNIJNĄ DYREKTYWĄ O PŁACY MINIMALNEJ? MINĄŁ TERMIN JEJ IMPLEMENTACJI
Do 15 listopada 2024 r. kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane były do implementacji do porządku krajowego, przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.
Czytaj więcej: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/co-dalej-z-unijna-dyrektywa-o-placy-minimalnej-minal-termin-jej-implementacji/
WCZEŚNIEJSZA EMERYTURA NAUCZYCIELSKA WCALE NIE TAKA KORZYSTNA
Od września tego roku część nauczycieli może przejść na wcześniejszą emeryturę. (art. 88a Karty nauczyciela), jednak po przeanalizowaniu przepisów okazuje się, że jest to najmniej opłacalne rozwiązanie dla tej grupy zawodowej nauczycieli.
Czytaj więcej: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/wczesniejsza-emerytura-nauczycielska-wcale-nie-taka-korzystna/
Albo pensja, albo składka do ZUS?
Bytom i Siemianowice Śląskie nie mają pieniędzy na wypłatę nauczycielskich wynagrodzeń. Potrzebne środki miasta postanowiły zdobyć, wstrzymując okresowo odprowadzanie składek do ZUS od zatrudnionych w podległych im instytucjach samorządowych. Problem może dotyczyć kilku tysięcy pracowników.
Czytaj więcej: https://solidarnosckatowice.pl/albo-pensja-albo-skladka-do-zus/
Bez węgla w Polsce zabraknie energii
Realizacja rządowego planu transformacji energetycznej doprowadzi do katastrofy. Próby jego realizacji zakończą się blackoutami i destabilizacją systemu energetycznego. Program przygotowany przez resort klimatu może kosztować nawet 10 bln zł. To trzykrotność polskiego PKB – to niektóre wnioski z ekspertyzy dotyczącej „Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu”, która została zaprezentowana 19 listopada w siedzibie śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” w Katowicach.
Czytaj więcej: https://solidarnosckatowice.pl/bez-wegla-w-polsce-zabraknie-energii/
Co trzeci pracownik w Polsce skończył 50 lat
Prawie co trzeci polski pracownik to osoba 50+. Średnia wieku pracujących w naszym kraju wynosi 42,6 roku – podał 28 października Główny Urząd Statystyczny. To dane na koniec grudnia 2023 roku
Czytaj więcej: https://solidarnosckatowice.pl/co-trzeci-pracownik-w-polsce-skonczyl-50-lat/
BIS – czyli Internetowy Biuletyn Informacyjny Solidarności – Gdańsk
Warto zajrzeć na biuletyny przygotowywane przez gdańską Solidarność można pobrać, wydrukować i zamieścić w Twojej gablocie związkowej: https://solidarnosc.gda.pl/biuletyn/
Prasa związkowa – Kurier Mazowsza
Do pobrania pod adresem: https://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=37530
Infoserwis – Solidarność Rzeszów
Infoserwis jest wydawany raz na dwa miesiące – dostępny jest pod adresem: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/aktualnosci/infoserwis/
Solidarność Małopolska
Miesięcznik Solidarności małopolskiej do pobrania:
http://solidarnosc.krakow.pl/wp-content/uploads/2023/12/s12-13-2023.pdf
Dlaczego warto należeć do Związku?
- Nie jesteś sam jeśli masz problemy w pracy,
- Działając w NSZZ „Solidarność” masz większą szansę na wynegocjowanie wyższych płac i lepszych warunków pracy,
- Zyskujesz pomoc w przypadku niesprawiedliwego traktowania, dyskryminacji, przemocy,
- Korzystasz z pomocy prawników i związkowych ekspertów,
- Jesteś aktywny i możesz pomagać innym.