Marzec 2023
Aktualności

Marzec 2023 – podsumowanie miesiąca

Marzec 2023 – kolejny miesiąc wielu zawirowań, jesteśmy w trakcie zmian w związku(wybory), zmienia się też sytuacja w Polsce.

Prezydent o wydarzeniach bydgoskich: 42 lata temu działacze Solidarności stanęli w obronie praw człowieka i obywatela

„Historyczne zwycięstwo nad komunizmem stało się możliwe dzięki moralnym wyborom konkretnych osób, patriotów i społeczników, opozycjonistów i związkowców” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów Bydgoskiego Marca 1981.

Więcej na ten temat: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2023/03/21/prezydent-o-wydarzeniach-bydgoskich-42-lata-temu-dzialacze-solidarnosci-staneli-w-obronie-praw-czlowieka-i-obywatela/

Protest w obronie dobrego imienia Jana Pawła II

W dniu 42. rocznicy wydarzeń, które strajkiem chłopskim w budynku ZSL zapoczątkowały Bydgoski Marzec oraz przyczyniły się do powstania pierwszej po wojnie niezależnej organizacji wiejskiej – „Solidarności” Rolników Indywidualnych – my, przedstawiciele Społecznego Komitetu „Solidarni – Wieś Pamięta” z żalem i bólem przyjmujemy informacje o niszczeniu pamięci św. Jana Pawła II, wielkiego autorytetu, orędownika znaczenia dającej chleb pracy rolników, jej trudów oraz piękna. 

Więcej na ten temat: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2023/03/27/protest-w-obronie-dobrego-imienia-jana-pawla-ii/

Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty łamie prawo? Poinformowaliśmy ministra Czarnka

Na notoryczne łamanie prawa przez kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty Marka Gralika skarżą się związkowcy z “Solidarności” działającej w tej instytucji. O jego bezprawnych działaniach powiadomili ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz wojewodę kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. 

Więcej na ten temat: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2023/03/03/kujawsko-pomorski-kurator-oswiaty-lamie-prawo-poinformowalismy-ministra-czarnka/

Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w 2022 r. wyniósł 2249,79 zł

Jakie Polacy mają przeciętne dochody? Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w 2022 r. wyniósł 2249,79 zł – poinformował 28 marca 2023 r. GUS. Takimi pieniędzmi na każdą osobę w rodzinie dysponował co miesiąc statystyczny Polak w zeszłym roku. Jednak pensję i inne źródła dochodu zżerała w międzyczasie inflacja.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/przecietny-miesieczny-dochod-rozporzadzalny-na-1-osobe-w-2022-r-wyniosl-224979-zl/

Marzec ’68. Bunt intelektualistów, walka o rząd dusz, Kościół w obronie studentów

Marzec’68 stał się mitem założycielskim dla środowiska opozycji demokratycznej wobec systemu PRL. Wobec fali represji nie był obojętny Kościół katolicki. Prymas Wyszyński apelował do władz PRL: „Nie drogą nienawiści!”, „pałka gumowa nie jest argumentem dla wolnego społeczeństwa”.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/marzec-68-bunt-intelektualistow-i-walka-o-rzad-dusz/

GUS pokazał nowe „tablice trwania życia”. Od kwietnia emerytury niższe

Najnowsze tablice trwania życia GUS nie są korzystne dla emerytów. Świadczenia przyznawane od kwietnia br. będą niższe o 6-6,6 proc. Tablice średniego trwania dalszego życia służą ZUS do obliczania wysokości świadczenia, wskaźnik kluczowy dla ustalania wysokości emerytur.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/gus-pokazal-nowe-tablice-trwania-zycia-od-kwietnia-emerytury-nizsze/

Od 1 kwietnia wzrasta odszkodowanie za wypadek przy pracy

Od 1 kwietnia będą obowiązywały nowe, wyższe kwoty. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługiwać będzie 1269 zł. W 2022 roku była to kwota 1133 zł a w 2021 1033 zł (2020 – 984 zł). O odszkodowanie za wypadek przy pracy może wystąpić każda ubezpieczona osoba.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=35072

Pracodawca dominujący czyli kto? Prezydium KK o projekcie ustawy o sporach zbiorowych

W dniu 21 marca w Gdańsku odbyło się posiedzenie Prezydium KK NSZZ „Solidarność”, na którym m.in. podjęto decyzję w sprawie opinii o projekcie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych pracy. Nowa wersja projektu z 9 lutego 2023 r. została przekazana do konsultacji partnerom społecznym w Radzie Dialogu Społecznego.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=35048

Piotr Duda w PR24: Blokada polityczna uniemożliwia procedowanie emerytur stażowych

– Jeśli dzisiaj mówimy o emeryturach stażowych, to musimy również mówić o emeryturach pomostowych, bo i jeden i drugi projekt jest dedykowany osobom, które ciężko pracują i już po prostu nie mają sił pracować. One mają uzbierany odpowiedni kapitał, który pozwala na przejście na emeryturę i pobieranie minimalnej emerytury. Do wprowadzenia tych rozwiązań będziemy dążyć – mówił dziś na antenie PR24 przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Wywiad można zobaczyć / posłuchać w serwisie YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/live/UG3nT-LFOGg?feature=share lub bezpośrednio na stronie tutaj:

GUS podał najnowsze dane

Z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, wynika, że w marcu 2023 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do marca 2022 r. o 16,2% (wskaźnik cen 116,2), a w stosunku do lutego 2023 r. wzrosły o 1,1% (wskaźnik cen 101,1).

Zakaz na auta spalinowe. W Unii Europejskiej zapadła ostateczna decyzja

Rada Unii Europejskiej przegłosowała zakaz sprzedaży samochodów spalinowych na terenie UE od 2035 roku. Decyzja jest ostateczna. Już niedługo własny samochód stanie się luksusem da najbogatszych, a dziesiątki tysięcy pracowników sektora motoryzacyjnego stracą pracę.

Więcej na ten temat: https://solidarnosckatowice.pl/zakaz-na-auta-spalinowe-w-unii-europejskiej-zapadla-ostateczna-decyzja/

BIS – czyli Internetowy Biuletyn Informacyjny Solidarności – Gdańsk

Warto zajrzeć na biuletyny przygotowywane przez gdańską Solidarność można pobrać, wydrukować i zamieścić w Twojej gablocie związkowej: https://solidarnosc.gda.pl/biuletyn/

Prasa związkowa – Kurier Mazowsza

Do pobrania pod adresem: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?cat=3

Infoserwis – Solidarność Rzeszów

Infoserwis jest wydawany raz na dwa miesiące – dostępny jest pod adresem: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/aktualnosci/infoserwis/

Solidarność Małopolska

Miesięcznik Solidarności małopolskiej do pobrania:

http://solidarnosc.krakow.pl/wp-content/uploads/2023/03/serwis1-2_2023strona-2.pdf

Tygodnik Śląsko-Dąbrowski

https://solidarnosckatowice.pl/tygodnik-solidarnosc/solidarnosc-2023/

Materiały Video opublikowane w tym miesiącu:

Poranny gość: Waldemar Rusakiewicz, szef gorzowskiej Solidarności

Prekursorzy Solidarności: Wolne Związki Zawodowe – Kulisy walki z komuną [DEBATA]

Brutalne pobicie działaczy Solidarności, czyli prowokacja bydgoska

https://youtu.be/rno9LSH1a2Y

Jak Bolek Wałęsa zniszczył Solidarność

Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Dzięki zapisaniu się na newsletter 1-2 razy w miesiącu otrzymasz informację o nowych wypisach na tej stronie.

UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.