2022 listopad - Podsumowanie miesiąca
Aktualności

Listopad 2022 – podsumowanie miesiąca

Listopad 2022 to czas rozpoczęcia wielkiej imprezy sportowej, ale tez dalszej wojny u naszych sąsiadów i coraz większej inflacji.

Zakończyło się spotkanie Rząd – Solidarność. Piotr Duda: Rozpoczynamy pilne rozmowy dotyczące postulatów płacowych

Zgodziliśmy się, że nie jesteśmy w stanie przez półtorej godziny rozwiązać tych problemów, o których mówimy od kilku lat. Przecież tu chodzi nie tylko o regulacje płacowe i podwyżki w sferze finansów publicznych, ale przede wszystkim o rozwiązania systemowe – powiedział po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim przewodniczący KK NSZZ „S” Piotr Duda. Dodał, że nastąpiło zbliżenie, jeśli chodzi o możliwość odmrożenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na rok 2023.

Więcej na ten temat: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2022/11/17/zakonczylo-sie-spotkanie-rzad-solidarnosc-piotr-duda-rozpoczynamy-pilne-rozmowy-dotyczace-postulatow-placowych/

Cena za gaz ziemny zamrożona i z kryterium

Cena gazu ziemnego będzie zamrożona.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/cena-za-gaz-ziemny-zamrozona-i-z-kryterium/

Negocjacje z rządem: na jakim etapie jesteśmy?

Ruszyły prace nad powołaniem roboczego zespołu do spraw wypracowania porozumienia pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność”. W środę na zaproszenie szefa Kancelarii Premiera Marka Kuchcińskiego odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne (zgodnie z ustaleniem zespół taki ma ukonstytuować się do końca listopada).

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/negocjacje-z-rzadem-na-jakim-etapie-jestesmy/

„Głos pracownika” o skróceniu czasu pracy sklepów

NSZZ „Solidarność” proponuje, aby sieci handlowe były czynne maksymalnie do godziny 21:00, przypomina Radio Gdańsk. W audycji „Głos Pracownika” temat został poruszony w rozmowie z Alfredem Bujarą, przewodniczącym Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/glos-pracownika-o-skroceniu-czasu-pracy-sklepow/

XIV edycja konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

Zakończyła się kolejna, XIV, edycja konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.

Wręczenie statuetek i certyfikatów wyróżnionym pracodawcom XIV edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” odbyło się w Pałacu Prezydenckim. W uroczystości wziął udział prezydent RP Andrzej Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, członkowie prezydium Komisji Krajowej.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/xiv-edycja-konkursu-pracodawca-przyjazny-pracownikom/

Wróci „stary” VAT na energię i paliwa

W najbliższy wtorek 22 listopada br. rząd Mateusza Morawieckiego ma podjąć decyzję o wzroście stawek podatku VAT m.in. na energię elektryczną, paliwa i nawozy – informuje RMF24.pl. O konieczności podniesienia VAT mówili też w miniony weekend wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/wroci-stary-vat-na-energie-i-paliwa/

MSWiA negocjuje ze strażakami

W poniedziałek 28 listopada 2022 r. odbyło się kolejne robocze spotkanie ministra Macieja Wąsika z przedstawicielami związków zawodowych funkcjonujących w służbach podległych MSWiA. NSZZ „Solidarność” reprezentował przewodniczący Sekretariatu Służb Publicznych Bartłomiej Mickiewicz. Tematem spotkania były propozycje rozdziału środków pozostających w dyspozycji MSWiA.

RDS stanie się urzędem ds. dialogu społecznego

Rada Dialogu Społecznego ma zostać przekształcona w Urząd ds. Dialogu Społecznego. Tak wynika z założeń do nowelizacji ustawy o RDS, która została przedstawiona przez partnerów społecznych na plenarnym posiedzeniu Rady, które dzisiaj odbyło się w Pałacu Prezydenckim. – To wieloletni postulat Solidarności – przypomina Piotr Duda, szef Solidarności i współprzewodniczący RDS.

Nowe stawki diet w podróżach służbowych

Prezydium KK NSZZ „Solidarność” postulowała o zwiększenie stawek diet w związku ze wzrostem inflacji.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.mazowsze.pl/?p=34285

Rozmowy o nauce i oświacie w Białymstoku

W dniu 28 listopada br. w siedzibie Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” w Białymstoku, spotkali się przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa, zastępca przewodniczącego Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” Kisilowski Marek, Andrzej Kisielewski przewodniczący i członkowie komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” na Uniwersytecie w Białymstoku oraz Dariusz Piontkowski wiceminister sekretarz stanu w ministerstwie edukacji i nauki. Gospodarzem spotkania był Józef Mozolewski przewodniczący podlaskiej „Solidarność”. Dyskutowano o problemach wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym i nauce, omawiano sytuację finansową nauczycieli akademickich w obliczu braku waloryzacji płac i galopującej inflacji oraz rozmawiano o planowanych zmianach systemowych w nauce i oświacie.

Fotorelacja dostępna jest tutaj: http://www.solidarnosc.org.pl/zr.podlaskiego/aktualnosci,919,rozmowy-o-nauce-i-oswiacie-w-bialymstoku

Problem w dobrowolności interpretacji ustawy

25 listopada w siedzibie Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” odbyło się spotkanie działaczy Regionalnej Sekcji Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” dotyczące skutków wprowadzenia znowelizowanej ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych.

Więcej na ten temat: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/problem-w-dobrowolnosci-interpretacji-ustawy/

Europa rusza pełną parą ku katastrofie

Zakaz sprzedaży aut z silnikami spalinowymi spowoduje likwidację 600 tys. miejsc pracy w Unii Europejskiej i doprowadzi do „gigantycznych zakłóceń w gospodarce” – powiedział Thierry Breton, unijny komisarz odpowiedzialny za rynek wewnętrzny. Słowa te padły kilka dni po tym, jak unijne instytucje przypieczętowały „zieloną rewolucję” w motoryzacji. Europa brnie w swoje ideologiczne szaleństwa, mimo że ma świadomość katastrofalnych konsekwencji.

Więcej na ten temat: https://solidarnosckatowice.pl/europa-rusza-pelna-para-ku-katastrofie/

Jedyna fabryka czołgów w Polsce nie będzie ich produkować. O co tu chodzi?

Gdyby decydowały kompetencje, czołgi K2 byłyby produkowane Gliwicach. Jako jedyni w Polsce mamy potrzebną infrastrukturę, kadry i doświadczenie. Zakład w Poznaniu ma nad nami jedną przewagę: skuteczny lobbing i polityków – mówi Zdzisław Goliszewski, szef „Solidarności” w Bumarze-Łabędy. Związkowcy nie kryją rozczarowania zapowiedziami Polskiej Grupy Zbrojeniowej, wedle których gliwicki zakład nie będzie uczestniczył w produkcji nowego czołgu dla polskiej armii.

Więcej na ten temat: https://solidarnosckatowice.pl/jedyna-fabryka-czolgow-w-polsce-nie-bedzie-ich-produkowac-o-co-tu-chodzi/

Nie można siedzieć i czekać na katastrofę

We wrześniu produkcja stali w Unii Europejskiej spadła w ujęciu rocznym o 16,7 proc., podczas gdy w Azji czy na Bliskim Wschodzie odnotowała dwucyfrowy wzrost. Już niemal połowa stali zużywanej w Polsce pochodzi z importu. Hutnictwo w naszym kraju i w całej UE się zwija. To być może ostatni moment, aby spróbować je ratować.

Więcej na ten temat: https://solidarnosckatowice.pl/nie-mozna-siedziec-i-czekac-na-katastrofe/

„Praca- klucz do integracji. Kompleksowy program wsparcia migrantów z Ukrainy ”

Projekt „Praca- klucz do integracji. Kompleksowy program wsparcia  migrantów z Ukrainy ” kierowany jest do obywateli Ukrainy, którzy  znaleźli  się w Polsce w związku z prowadzonymi działaniami wojennymi na terytorium Ukrainy i znajduje  się w szczególnie trudnej  sytuacji życiowej.

Więcej na ten temat: http://www.solidarnosc.org.pl/lublin/praca-klucz_do_integracji._kompleksowy_program_wsparcia__migrantow_z_ukrainy,5,2036.html

Jarosław Lange o skróceniu czasu pracy w TVP Poznań

W programie Teleskop w TVP3 Poznań wrócono do szeroko dyskutowanego pomysłu skrócenia czasu pracy – projekt ustawy, który jest już w sejmie ma zwolenników jak i przeciwników – ci drudzy mówią o zagrożeniach dla rentowności i rozwoju firm – widzą też ryzyko zwolnień pracowników – komu ten projekt się opłaca i czy jego wprowadzenie w Polsce w ogóle jest realne -głos zabrał przewodniczący wielkopolskiej „Solidarność” Jarosław Lange

BIS – czyli Internetowy Biuletyn Informacyjny Solidarności – Gdańsk

Warto zajrzeć na biuletyny przygotowywane przez gdańską Solidarność można pobrać, wydrukować i zamieścić w Twojej gablocie związkowej: https://solidarnosc.gda.pl/biuletyn/

Prasa związkowa – Kurier Mazowsza

Do pobrania pod adresem: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?cat=3

Infoserwis – Solidarność Rzeszów

Infoserwis jest wydawany raz na dwa miesiące – dostępny jest pod adresem: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/aktualnosci/infoserwis/

Solidarność Małopolska

Miesięcznik Solidarności małopolskiej do pobrania:

http://solidarnosc.krakow.pl/wp-content/uploads/2022/09/serwis7-8_2022strona.pdf

Tygodnik Śląsko-Dąbrowski

https://solidarnosckatowice.pl/tygodnik-solidarnosc/solidarnosc-2022/embed/#?secret=BrRlm39V70

Materiały Video opublikowane w tym miesiącu:

https://youtu.be/5_HCq4ELMlc

Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Dzięki zapisaniu się na newsletter 1-2 razy w miesiącu otrzymasz informację o nowych wypisach na tej stronie.

UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.