2022 czerwiec - Podsumowanie miesiąca
Aktualności

Czerwiec 2022- Podsumowanie miesiąca

Czerwiec 2022 to kolejny miesiąc wojny na Ukrainie, coraz bardziej galopująca inflacja oraz coraz większe nie zadowolenie społeczne. Solidarność zawsze była z ludźmi w takich momentach. Nie inaczej jest obecnie.

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku. Jest propozycja rządu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej, które mają obowiązywać w 2023 roku. Zaproponowano, by od stycznia najniższa pensja wynosiła 3383 zł brutto, a od lipca wzrosła do poziomu 3450 zł brutto.

Więcej na ten temat: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2022/06/07/minimalne-wynagrodzenie-w-2023-roku-jest-propozycja-rzadu/

Zarząd Regionu przeciwko konsolidacji bydgoskich szpitali

Na dzisiejszym posiedzeniu Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” omawiano zamiar połączenia dwóch bydgoskich szpitali: Szpitala nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza z Szpitalem nr 2 im. Jana Biziela. Członkowie Zarządu Regionu wyrazili sprzeciw wobec tych planów i skierowali pismo do Rektora UMK Andrzeja Sokali z żądaniem przedstawienia pełnej informacji o przyczynach dokonania szpitali oraz prawnych , ekonomicznych i socjalnych skutkach dla pracowników i pacjentów.

Więcej na ten temat: https://solidarnoscbydgoszcz.pl/2022/06/23/zarzad-regionu-przeciwko-konsolidacji-bydgoskich-szpitali/

Jakie nastroje panują na rynku pracy? Są wyniki badań

Prawie połowa osób pytanych przez Centrum Badania Opinii Społecznej dobrze ocenia obecną sytuację w swoim zakładzie pracy. Dane zostały opublikowane w komunikacie CBOS zatytułowanym „Nastroje na rynku pracy w pierwszej dekadzie czerwca”.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/jakie-nastroje-panuja-na-rynku-pracy-sa-wyniki-badan/

Promocja w Orlenie i Lotosie dla członków Związku

35 gr zniżki na paliwa zwykłe, 38 gr na paliwa ekstra i 10 gr na gaz – to zniżki wynegocjowane dla członków Solidarności posiadających związkowe karty „Lotos Biznes” w ramach programu elektronicznej legitymacji związkowej. Co ważne, w przeciwieństwie do innych posiadaczy kart lojalnościowych związkowcy tankują bez limitów oraz zachowują dotychczasowe zniżki w sklepach na stacjach Lotos.

Więcej na ten temat: https://solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/promocja-na-stacjach-orlen-i-na-lotosie/

O nowelizacji ustawy o podatku dochodowym

W warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” we wtorek 28 czerwca rozpoczęło się spotkanie przewodniczących regionów, szefów sekretariatów branżowych, członków prezydium KK. Obecni byli także członkowie Rady Dialogu Społecznego.

Więcej na ten temat: http://solidarnosc.wroc.pl/o-nowelizacji-ustawy-o-podatku-dochodowym/

Kontrole zwolnień lekarskich

Tylko w I kwartale 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku skontrolował ponad 9 tys. zwolnień lekarskich, z czego zakwestionowanych zostało prawie 600 e-ZLA na kwotę 407 tys. zł. W analogicznym czasie w całej Polsce przeprowadzonych zostało 100,4 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy.

Więcej na ten temat: http://solidarnosc.wroc.pl/kontrole-zwolnien-lekarskich/

GUS o wynagrodzeniach

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw w maju 2022 r. wyniosło 6 399,59 zł (wzrost o 13,5% r/r). Przed rokiem (maj 2021 r. do maja 2020 r.) odnotowano dynamikę wzrostu przeciętnych płac na poziomie 10,1%.

Więcej na ten temat: http://solidarnosc.wroc.pl/gus-o-wynagrodzeniach/

Chcą pracować 160, a nie 400 godzin miesięcznie

Pracownicy Grupy KOK świadczącej usługi ochroniarskie w kopalniach pikietowali we wtorek 28 czerwca przed siedzibą właściciela firmy. Domagają się wzrostu wynagrodzeń oraz godnego traktowania. Podkreślają, że muszą pracować nawet 400 godzin miesięcznie, aby móc utrzymać rodziny.

Więcej na ten temat: https://solidarnosckatowice.pl/chca-pracowac-160-a-nie-400-godzin-miesiecznie/

Dzięki „Solidarności” dostaną podwyżki

400 zł brutto – o taką kwotę wzrosną od 1 lipca wynagrodzenia pracowników zatrudnionych przez Stowarzyszenie Kupców Targowych w Dąbrowie Górniczej. Porozumienie w tej sprawie przedstawiciele „Solidarności” podpisali z pracodawcą 27 czerwca.

Więcej na ten temat: https://solidarnosckatowice.pl/dzieki-solidarnosci-dostana-podwyzki/

Bez inwestowania w ludzi firma nie będzie się rozwijać

Pracownicy zabrzańskiej spółki YS Poland Autoparts zorganizowali się w „Solidarności”. Liczą, że z pomocą związku doprowadzą do podwyżek wynagrodzeń i poprawy warunków socjalnych. Chcą także korzystać z różnego rodzaju benefitów, które oferuje śląsko-dąbrowska „S”.

Więcej na ten temat: https://solidarnosckatowice.pl/bez-inwestowania-w-ludzi-firma-nie-bedzie-sie-rozwijac/

BIS – czyli Internetowy Biuletyn Informacyjny Solidarności – Gdańsk

Warto zajrzeć na biuletyny przygotowywane przez gdańską Solidarność można pobrać, wydrukować i zamieścić w Twojej gablocie związkowej: https://solidarnosc.gda.pl/biuletyn/

Prasa związkowa – Kurier Mazowsza

Do pobrania pod adresem: http://solidarnosc.mazowsze.pl/?cat=3

Infoserwis – Solidarność Rzeszów

Infoserwis jest wydawany raz na dwa miesiące – dostępny jest pod adresem: https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/aktualnosci/infoserwis/

Tygodnik Śląsko-Dąbrowski

https://solidarnosckatowice.pl/tygodnik-solidarnosc/solidarnosc-2022/embed/#?secret=BrRlm39V70

Materiały Video opublikowane w tym miesiącu:

Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?

UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.