Stulecie śląskiego rzemiosła które obchodzimy w 2022 roku to okazja by wspomnieć co nie co o tej firmie organizacji pracowniczej.
Śląskie rzemiosło
W 2022 roku obchodzimy stulecie śląskiego rzemiosła. Oczywiście tradycja zawodów rzemieślniczych sięga początków państwa polskiego, a pierwsze cechy zaczęły powstawać w XIII wieku, jednakże formalna organizacja izb rzemieślniczych, tworzenia struktur dla związków przypada na okres po przywróceniu polskiej państwowości, tj. po zakończeniu I wojny światowej.
Teren Śląska, choć w głównej mierze kojarzy się z przemysłem i taką też funkcję przez wiele lat spełniał, w odniesieniu do dzisiejszych zawodów stanowi doskonały przykład uzupełniania się czy wręcz przenikania warstwy rzemieślniczej i przemysłowej. W dzisiejszej cyfrowej rzeczywistości, małe i średnie przedsiębiorstwa tworzą zdecydowaną większość przedsiębiorstw funkcjonujących na terenie województwa śląskiego, jak i całej Polski.
100-lecie Izby Rzemieślniczej
W 1922 roku, dokładnie 100 lat temu powstała Izba Rzemieślnicza w Katowicach. Jej głównym celem była ochrona praw rzemieślniczych oraz reprezentowanie ich interesów. Przez cały okres swego istnienia rzemieślnicy z terenów Śląska bardzo mocno wpływali na rozwój gospodarczy tego terenu. Pomimo światowego kryzysu w roku 1929, trwającej w latach 1939 – 1945 II wojny światowej, trudnego okresu socjalistycznych rządów, a następnie strajków i wprowadzeniu stanu wojennego, śląskie rzemiosło udźwignęło na swoich barkach ciężar jakim było wyuczenie i wychowanie młodych, nowych pokoleń fryzjerów, cukierników, mechaników samochodowych, piekarzy, lakierników czy ślusarzy.
Nowe otwarcie, jakim miało być odzyskanie w 1989 r. suwerenności, postawiło przed rzemiosłem również nowe wyzwania. Z jednej strony śląscy przedsiębiorcy i rzemiosło mogło korzystać z wolności gospodarczej będącej skutkiem wejścia w życie m.in. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ponadto stali się oni członkami europejskiej rodziny rzemieślniczej w wyniku wejścia Polski do Unii Europejskiej i coraz częściej skutecznie konkurowali na europejskim rynku pracowniczym. Z drugiej zaś strony początki XXI wieku to czas, w którym szkolnictwo zawodowe przeżywa swój regres ze względu na likwidację tego rodzaju szkół. Wsparcie z funduszy europejskich, jak również współpraca w ramach promocji rzemiosła oraz bezpiecznych i higienicznych warunków pracy pracowników młodocianych z innymi instytucjami, tj. Państwową Inspekcją Pracy czy kuratorium oświaty pozwala jednak na rozwój nowych perspektyw dla śląskiego rzemiosła.
Konkursy promujące prawo pracy
Skoro już mowa o współpracy Państwowej Inspekcji Pracy – Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach z izbami rzemieślniczymi, warto w tym miejscu wspomnieć o takich inicjatywach, jak szkolenia dla pracowników młodocianych czy konkursy przeprowadzane dla młodych adeptów rzemiosła. Realizowane projekty mają na celu uświadamianie i propagowanie wśród osób wkraczających na rynek pracy właściwych postaw, obowiązujących przepisów prawa pracy, w tym dotyczących bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, jak i legalności zatrudnienia. Działania te mają przede wszystkim przeciwdziałać możliwym zagrożeniom, jakie pojawiają się wśród zawodów rzemieślniczych.
Najbardziej wyrazistym przykładem dobrych praktyk, w tym skutecznej współpracy pomiędzy śląskim rzemiosłem i instytucjami ochrony praw pracowniczych są konkursy, które dają odpowiedź w jakim zakresie osoby młode są świadome swych praw w pracy, jak i związanych z pracą zagrożeń. Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach wspólnie z Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach organizuje m.in. konkurs pn. „Bezpiecznie od startu”, w którym biorą udział uczniowie szkół zrzeszonych w cechu rzemieślniczym i branżowym śląskiej izby.
Jest to doskonała okazja do sprawdzenia wiedzy uczniów m.in. w zakresie czasu pracy, urlopów wypoczynkowych czy zasad ich zatrudniania jako pracowników młodocianych. Ponadto w ramach konkursu weryfikuje się również ich wiedzę praktyczną, tj. dotyczącą nauczanego fachu. Jak każdy konkurs, wyłonienie laureata pozwala na zdobycie cennych nagród.
W 100-lecie śląskiego rzemiosła przedstawicielka województwa śląskiego – zwyciężczyni regionalnego etapu, została jednocześnie zdobywczynią I miejsca w etapie ogólnokrajowym. Powyższe stanowi nie tylko prestiż dla śląskiego rzemiosła, ale jest przede wszystkim przejawem doskonałego przygotowania osób młodych do dalszej pracy, jak i wysokim poziomem nauczania pracowników młodocianych w szkołach regionu śląskiego.
Stulecie śląskiego rzemiosła, a autor artykułu
Autor tego artykułu miał ogromną przyjemność przewodniczyć, już po raz kolejny, Komisji konkursowej na szczeblu regionalnym. Ponadto autor na zaproszenie władz Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości wziął udział w roku Jubileuszu 100-lecia Izby w spotkaniu opłatkowym, w którym oprócz władz Izby uczestniczyli m.in. przedstawiciele duchowieństwa województwa śląskiego, szkół oraz rzemieślnicy i przyjaciele śląskiego rzemiosła.
Kończąc powyższe rozważania należy zauważyć, że rok 2022 ustanowiony Rokiem Rzemiosła przez Sejmik Województwa Śląskiego stanowi symboliczne zakończenie 100-lecia funkcjonowania rzemiosła w województwie śląskim. Dotychczasowe działania, historia rzemiosła na Śląsku, jak i aktualne osiągnięcia dają również niezwykły impuls na następne lata, jak i dziesięciolecia do promowania i wychowywania kolejnych pokoleń śląskich rzemieślników oraz rozwoju i modernizacji poszczególnych zawodów.
Autor artykułu: Tomasz Musialik
Źródło logotypów: https://www.silesiakultura.pl/r/folklor/abc-roku-rzemiosla/2022-rokiem-rzemiosla-w-wojewodztwie-slaskim
Źródło grafik: Maciej Ziegler https://sukcesstudio.pl/
Zainteresował Ciebie ten artykuł? Chcesz więcej?
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Dzięki zapisaniu się na newsletter 1-2 razy w miesiącu otrzymasz informację o nowych wypisach na tej stronie.
UWAGA – Po zapisaniu się, na adres który podasz poniżej, przyjdzie wiadomość którą należy potwierdzić. Dopiero potwierdzenie tego spowoduje zapis na newsletter.
Jeżeli w ciągu 15 minut nie otrzymasz wiadomości warto też sprawdzić folder SPAM.