42 rocznica pacyfikacji kopalni

Kolejna już – 42 rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek”

Kolejna już – 42 rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek” – przypomina nam o największej tragedii stanu wojennego. Kiedy ZOMO strzelało do ludzi pracy.

16 grudnia mija 42. rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek”, gdzie w 1981 r. zomowcy strzelali do protestujących górników. Zginęło dziewięciu z nich, a kilkudziesięciu zostało rannych. Była to
największa tragedia stanu wojennego.

Przedstawiciele KZ NSZZ „Solidarność” PIP OIP w Katowicach uczcili pamięć dziewięciu poległych Górników, składając wieniec pod pomnikiem poległych w pacyfikacji kopalni Wujek.

Zakładową Organizację Związkową NSZZ „Solidarność” PIP OIP w Katowicach reprezentowali:
Tomasz Musialik – Zastępca Przewodniczącej-Skarbnik oraz Beata Habryka – Zastępca
Przewodniczącej.

Strajk w kopalni „Wujek” wybuchł 14 grudnia 1981 r., dzień wcześniej górnicy gotowi byli przerwać pracę w obronie przewodniczącego zakładowej komisji NSZZ „Solidarność” Jana Ludwiczaka. Dotarła do nich wiadomość o tym, że w nocy z 12 na 13 grudnia Milicja Obywatelska zabrała Ludwiczaka z domu, wyłamując przy tym drzwi i bijąc górników, którzy przyszli Mu na ratunek. Finalnie decyzję o rozpoczęciu strajku podejmowały kolejne zmiany 14 grudnia.

Dyrekcji kopalni oraz przedstawicielom wojska przedstawiono postulaty: uwolnić Ludwiczaka oraz innych internowanych, odwołać stan wojenny i przestrzegać porozumień zawartych przez stronę rządową w sierpniu i wrześniu 1980 r.

Ostatecznie 16 grudnia władza postanowiła siłowo zdławić strajk. Na miejscu zginęło sześciu
górników, jeden umarł kilka godzin po operacji, dwóch kolejnych na początku stycznia 1982 r.
Dla:
 Józefa Czekalskiego,
 Krzysztofa Gizy,
 Ryszarda Gzika,
 Bogusława Kopczaka,
 Zenona Zająca,
 Zbigniewa Wilka,
 Andrzeja Pełki,
 Jana Stawisińskiego
 Joachima Gnidy
była to ostatnia szychta w życiu.

Dlaczego warto należeć do Związku?

• Nie jesteś sam jeśli masz problemy w pracy,
  • Działając w NSZZ „Solidarność” masz większą szansę na wynegocjowanie wyższych płac i lepszych warunków pracy,
  • Zyskujesz pomoc w przypadku niesprawiedliwego traktowania, dyskryminacji, przemocy,
  • Korzystasz z pomocy prawników i związkowych ekspertów,
  • Jesteś aktywny i możesz pomagać innym.