XXXIX Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę – relacja

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze w dniach 18-19 września 2021 r. odbyła się 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy.

W dniu 18 września 2021 r. przedstawiciele Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” przy Państwowej Inspekcji Pracy na czele z Tomaszem Abramczykiem, Przewodniczącym MKK i Tadeuszem Jureniem Wiceprzewodniczącym MKK, złożyli kwiaty przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Złożenie kwiatów przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki

19 września br. na Wałach Jasnogórskich została odprawiona msza święta, której przewodniczył abp. Józef Kupny, krajowy duszpasterz Ludzi Pracy. Metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski, w obszernym kazaniu przypomniał poglądy dotyczące człowieka, pracy i Solidarności głoszone przez św. Jana Pawła II i bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Metropolita krakowski kwestie solidarności międzyludzkiej odniósł do Ewangelii.

Pielgrzymce towarzyszyła wystawa poświęcona bł. ks. Jerzemu Popiełuszko, kapłanowi i męczennikowi. Podczas tegorocznej pielgrzymki modlono się m.in. za Ojczyznę oraz rychłą kanonizację kapelana „Solidarności” bł. ks. Jerzego Popiełuszko.

Dary ołtarza przekazali w imieniu kierownictwa  Państwowej Inspekcji Pracy – Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy oraz w imieniu Prezydium Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” przy Państwowej Inspekcji Pracy – Tomasz Abramczyk, Przewodniczący MKK i Tadeusz Jureń, Wiceprzewodniczący MKK.

Dary ołtarza
Dary ołtarza przekazali  - Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy oraz w imieniu Prezydium MKK NSZZ „Solidarność” PIP - Tomasz Abramczyk, Przewodniczący i Tadeusz Jureń,
Przekazanie darów ołtarza

Podczas uroczystości, list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytała Małgorzata Paprocka, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W imieniu Premiera Rady Ministrów głos zabrała Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda apelował z jasnogórskiego szczytu w sprawie szczepień, wskazując: „Miniony rok był trudny, bo zmagaliśmy się z kolejną falą pandemii koronawirusa. Dlatego jako szef Solidarności, ale także jako katolik i Wasz kolega, przyjaciel, Piotr Duda, apeluję do Was: szczepmy się! To pomoże nam funkcjonować w naszych zakładach pracy. To akt wielkiej solidarności wobec siebie, a także swojego kolegi czy koleżanki z pracy” – mówił Piotr Duda. W swoim wystąpieniu dziękował również za nowelizację ustawy o ograniczeniu pracy w niedzielę.

Piotr Duda

Organizatorami tegorocznej pielgrzymki były: Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” Region Małopolski oraz Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” Region Częstochowski.

Na wałach jasnogórskich zorganizowano wystawę przygotowaną przez NSZZ „Solidarność”, prezentującą fotografie przypominające działalność ks. Jerzego Popiełuszki, który od sierpnia 1980 r. był związany ze środowiskiem robotniczym, najpierw w Hucie Warszawa, a później z całym solidarnościowym ruchem związkowym.

W 1983 roku pierwszą Pielgrzymkę Ludzi Pracy zorganizował ks. Jerzy Popiełuszko, dla robotników Huty Warszawa. Już w kolejnym roku do Częstochowy przybyli pracownicy z całej Polski. Ówcześni uczestnicy modlili się o dobrą i godną pracę oraz właściwe traktowanie pracowników. Elementy te nadal są obecne. Każdego roku we wspólnej modlitwie biorą udział przedstawiciele rządu. Aktualnie Pielgrzymka ma charakter ogólnopolski.